Z 13 świąt w ciągu roku, kiedy postój w strefie był darmowy, zostało 7. Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego tłumaczy, że zdecydowano się wprowadzić opłaty w te dni, które nie są charakterystyczne dla spotkań w rodzinnym gronie:

Bezpłatne parkowanie będzie wtedy, kiedy spotykamy się z rodziną, natomiast w pozostałe święta, które są po prostu ustawowo wolne od pracy, ale wykorzystujemy te dni bardziej do rekreacji czy wypoczynku, do zwiedzania, już płacimy.

Za postój w strefie trzeba będzie zapłacić nie tylko w Boże Ciało, ale także w święto Trzech Króli, 1 i 3 maja, 15 sierpnia oraz 11 listopada.

Zdaniem większości kierowców zmiany spowodują duże zamieszanie, zwłaszcza dla tych osób, które Kraków odwiedzają sporadycznie:

Zaczną się kręcić, zaczną się większe korki, bo będą objeżdżać, szukać, krążyć. To chyba będzie większe utrudnienie niż w tej chwili. Dlaczego ktoś ma decydować o tym, jakie święto jest dla mnie ważniejsze? Może majówka jest dla mnie ważniejsza od Bożego Narodzenia?

Miasto tłumaczy jednak, ze zmiany wprowadzono z myślą o mieszkańcach, którzy mieli trudność ze znalezieniem miejsca postojowego w święta tuż przy swoim bloku lub kamienicy. Ta grupa osób jest zadowolona ze zmian:

Mniej samochodów będzie wjeżdżało.

Michał Drewnicki wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa z klubu Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że rozwiązanie jest błędne. Choć przyznaje, że będzie to ułatwienie dla mieszkańców, jednocześnie podkreśla, że lista świąt z opłatami będzie mylić się z tą informującą o tym, kiedy postój jest darmowy. Przedstawia jeszcze jeden argument:

Ludzie będą musieli to obsługiwać. Ci pracownicy, którzy jednak ciężko pracują, a to jest bardzo niewdzięczna praca, chcieliby sobie odpocząć w te dni, które do tej pory były ustawowo wolne od racy, a teraz nie będą mogli, będą musieli pracować. To jest nie w porządku.

Tłumaczenie ZTP o wyborze tylko części świąt przekonuje natomiast Jacka Bednarza z klubu prezydenckiego Przyjazny Kraków. Radny podkreśla jednak, że informacja o zmianach powinna być dobrze rozpowszechniana, nie tylko w internecie:

Również na tablicach Zarządu Dróg Miasta Krakowa. One są przy głównych ulicach.

Darmowy postój w strefie nadal będzie obowiązywać w Nowy Rok, oba dni Wielkanocy, w dzień Wszystkich Świętych, w Wigilię, oba dni Bożego Narodzenia i oczywiście we wszystkie niedziele.

W ubiegłym roku koszty utrzymania Strefy Płatnego Parkowania wyniosły prawie 17 milionów złotych.

W tym roku z opłat za postój w strefie miasto ma 8 milionów złotych wpływów miesięcznie (to dane za pierwsze cztery miesiące bieżącego roku). Pieniądze są wykorzystywane na inne inwestycje – nie tylko te związane z SPP.

W przyszłym roku miasto czeka jednak duży wydatek. Trzeba wymienić istniejące parkomaty, tak by urządzenia były w stanie różnicować stawki dla mieszkańców i przyjezdnych.