Wszystko wskazuje na to, że czad ulotnił się z piecyka gazowego w łazience. Jak informuje straż pożarna - stężenie niebezpiecznego gazu było bardzo wysokie.

Jedno z dzieci straciło przytomność, rodzice wezwali pomoc. Ratownicy zabrali wszystkich mieszkańców domu do szpitala na oddział toksykologiczny. Ich życiu nic nie zagraża.

Straż pożarna apeluje, by w pomieszczeniach, w których są urządzenia grzewcze nie zatykać kratek wentylacyjnych. To jedna z najczęstszych przyczyn zatruć czadem.

 

Tymczasem Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wręczył nagrody zwycięzcom konkursu "Czad i Ogień. Obudź czujność".  Jego uczestnikami byli uczniowie szkół średnich i gimnazjów, których zadaniem było nakręcenie krótkiego spotu filmowego pokazującego, że zatrucia tlenkiem węgla i pożary w mieszkaniach to realne niebezpieczeństwo.


    Uczestnicy przesłali do ministerstwa ponad 200 prac. Zwycięskie spoty filmowe można obejrzeć w serwisie YouTube na kanale Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


    Straż pożarna szacuje, że od września ubiegłego roku z powodu zaczadzenia zginęło 21 osób, a prawie tysiąc trafiło do szpitali.

 

Karol Surówka/Lidia Ostólska/bp