Siostry Rzeki z Polski zapraszają Siostry Rzeki z Ukrainy.
- Chodźmy razem nad Wisłę i zaśpiewajmy wspólnie ukraińską pieśń. Dnieprze, Teterewie, Lybidzie, Dońcu, Prypeci – przybywajcie!
Zapraszamy kobiety i dziewczynki z Ukrainy do udziału w happeningu, w geście solidarności z kobietami i rzekami Ukrainy (jeśli bracia potoki bardzo chcą dołączyć, mogą pójść z nami).
- Wojna, niewyobrażalnie cierpienie, które spotyka Ukrainki i Ukraińców – to doświadczenie traumy o którym niełatwo rozmawiać. Może łatwiej zapytać jaka rzeka płynie przez Twoją miejscowość? Jaka przez Mariupol? Jaka przez Charków? A Ty, znad jakiej rzeki jesteś ?
Rzeki też biorą udział w wojnie. Są granicami nie do przebycia. Bronią, ale też topią i zalewają. Doświadczają przemocy.
Rzeki są odwieczne. Nawet jeśli ich wody zmętnieją, wciąż płynie w nich część źródlana, czysta. Gdy rzeczywistość się wali, rzeka wciąż płynie, niesie słodką wodę. Wodę pitną, której brak w zbombardowanych miastach.
22 czerwca, w środę, o 18.00 namalujemy na tabliczkach imiona ukraińskich rzek i nauczymy się śpiewać ukraińską pieśń. Wspólne działanie to znakomity czas spotkania i rozmowy. W nauce śpiewu pomoże nam Katarzyna Basza. Całość poprowadzą Cecylia Malik i Kolektyw Siostry Rzeki.
23 czerwca, w czwartek, pójdziemy razem spod Muzeum Etnograficznego nad Wisłę. Wyruszamy o 18.00. Niosąc tabliczki z imionami rzek przejdziemy bulwarami, przez most i zejdziemy nad brzeg Wisły, by razem zaśpiewać pieśń solidarności i nadziei. Prosimy, byście tego dnia ubrały się na niebiesko. Jeśli to kłopot, zabierzcie choć błękitną lub zieloną chustę. Mile widziane korale!
Wydarzenie jest częścią programu wystawy "POWERBANK / siła kobiet"
Wstęp wolny!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2022

mat.prasowe/jn