Podczas konferencji na podkrakowskim lotnisku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił, że tego typu inwestycje to dowód na to, że branża lotnicza odradza się po kryzysie pandemicznym. "Jestem pewien, że będziemy za kilka lat przeżywali szybciej, aniżeli później te piękne chwile jak w 2019 roku. Wtedy na lotnisku w Balicach witaliśmy 8-milionowego pasażera. Tych pasażerów na pewno będzie więcej. Ufam, że 12 milionów to wartość osiągalna na przestrzeni najbliższych lat" - dodał.

Nowa inwestycja na lotnisku w Balicach

Poniedziałek, 2021.09.27


W porannej rozmowie Radia Kraków minister Adamczyk mówił, że płyta jest niezbędna, żeby zwiększyć potencjał lotniska. "W 2019 roku lotnisko w Balicach przekroczyło magiczną wielkość 8 milionów obsłużonych pasażerów. W pandemii ruch lotniczy zamarł, ale on się podnosi. Jest coraz więcej pasażerów. Jednak do tych wielkości sprzed 2-3 lat nam wiele brakuje. Jednak dziś już trwają prace, żeby na czas równowagi lotniska dysponowały wielkim potencjałem. To pozwoli obsłużyć rzeszę turystów i przyjezdnych, którzy w Małopolsce mają swój cel turystyczny, biznesowy lub inny" - podkreślał.

Andrzej Adamczyk: Pijany kierowca ma się obawiać skutków opresyjnych przepisów, które zostaną zaostrzone

Poniedziałek, 2021.09.27


Wartość inwestycji na lotnisku Kraków-Balice to blisko 134 miliony złotych. Umowa obejmuje budowę nowego fragmentu płaszczyzny postojowej po stronie zachodniej istniejącej płyty postojowej samolotów wraz z budową i przebudową infrastruktury towarzyszącej: kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej, sieci p. poż., oświetlenia masztowego, oświetlenia nawigacyjnego, sieci teletechnicznych oraz oznakowania pionowego i poziomego. Chodzi też o przebudowę fragmentów istniejących nawierzchni lotniskowych, w związku ze zmianą układu dróg kołowania i stanowisk postojowych na płycie.

Dzięki rozbudowie zwiększą się możliwości operacyjne lotniska – pomieści ono 15 dodatkowych samolotów kodu C, czyli najpopularniejszych maszyn typu np. boeing B737.

Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek wskazał, że inwestycja wpisuje się w przyjęty w 2018 roku tzw. plan generalny krakowskiego lotniska, określający najważniejsze zadania na kolejne lata.

„To jest przykład tego, że my myślimy nie tylko o tym co wczoraj, co dziś, ale przede wszystkim o tym, co w perspektywie dwóch najbliższych dekad, czyli chcemy przygotować krakowskie lotnisko na 12 mln pasażerów, bo (…) potencjał Krakowa i całej Małopolski: turystyczny, kulturowy, biznesowy jest wyjątkowy i zawsze będzie przyciągał miliony pasażerów – na to musimy być gotowi” - podkreślił Włoszek.

Wśród najważniejszych przedsięwzięć zapisanych w planie generalnym są m.in.: budowa nowej drogi startowej, rozbudowa płyty postojowej dla samolotów w części zachodniej, budowa nowego terminala cargo, rozbudowa terminala pasażerskiego, rozbudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego oraz budowa parkingu wielopoziomowego. Wszystkie te inwestycje mają kosztować około 1,5 mld zł i zostać zrealizowane w ciągu najbliższej dekady.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. Z powodu pandemii koronawirusa w całym zeszłym roku obsłużył o 69 proc. mniej pasażerów niż rok wcześniej - blisko 2,6 mln osób. W tym roku ruch na lotnisku rośnie z miesiąca na miesiąc – w sierpniu było to ponad 462,9 tys. pasażerów.

Krakowskie lotnisko w obecnie obowiązującej letniej siatce połączeń ma ponad 140 kierunków - w tym 10 nowych - do 32 krajów, które obsługuje 19 linii lotniczych.