Jak Kraków Airport będzie funkcjonować w majówkę, jeśli spełni się czarny scenariusz i kontrolerzy odejdą z pracy? "To będzie wyzwanie, ale nie będzie dużych ograniczeń" – mówi reporterce Radia Kraków prezes Kraków Airport, Radosław Włoszek. Operacje lotnicze z lotniska w Balicach nie ustaną, nawet jeśli kontrolerzy odejdą z pracy, bo - jak informuje prezes portu – Kraków ma możliwość korzystania z pomocy czeskiej agencji żeglugi powietrznej. Przesądza o tym m.in. bliskość położenia z naszym południowym sąsiadem.

Czesi mogliby wtedy przejąć kierowanie operacjami z Krakowa, Katowic i Rzeszowa. To jest jednak bardzo wstępny plan. Gorzej mogą mieć lotniska położone w centralnej części kraju, w tym Warszawa. Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego twierdzą jednak, że to nie takie proste, by kierowanie operacjami z dnia na dzień przejęli ich zagraniczni koledzy.

Na razie cały czas czekamy na efekty rozmów z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Jeśli będzie pat, kontrolerzy od maja przestają przychodzić do pracy.