Porozumienie, na mocy którego PGE Polska Grupa Energetyczna objęła mecenatem cały program edukacyjny krakowskiej instytucji, podpisali w środę prezes zarządu spółki Wojciech Dąbrowski i dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

Jak przypomniał dyrektor, zamek jest jedną z najchętniej odwiedzanych instytucji muzealnych w Polsce, a w Krakowie cieszy się największą popularnością wśród podobnych placówek. Przypomniał, że w tym roku - do tej pory - miejsce to odwiedziło ponad 1 mln 200 tys. gości.

"Zamek Królewski na Wawelu to miejsce historyczne - tu żyje historia i tu chcemy ją opowiadać, chcemy edukować. Działania edukacyjne, które cały czas podejmujemy, powodują, że historia jest żywa i prawdziwa" - powiedział Betlej. Wskazał, że dzięki współpracy z PGE uda się zrealizować największe zaplanowane przedsięwzięcie, czyli udostępnienie gościom nowoczesnego Skarbca Koronnego.

Dyrektor podkreślił, że aby instytucja muzealna stała się miejscem żywego spotkania z historią, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na edukację. "Wystawy bowiem nie tworzą wyłącznie dzieła, jej wartość merytoryczną zawsze należy oprzeć o działania edukacyjne. Wymiar społeczny działalności Zamku Królewskiego na Wawelu integralnie i bardzo aktywnie łączy się z działalnością wystawienniczą" - wyjaśnił Betlej.

Wyraził też nadzieję, że dzięki nawiązanej współpracy Wawel stanie się miejscem jeszcze częściej odwiedzanym, a goście będą tu wracać jeszcze chętniej - nie tylko w ramach wycieczek szkolnych, ale też po to, by odwiedzać kolejne ekspozycje i brać udział w zajęciach.

W program edukacyjny, który swoim mecenatem objęła spółka, wpisują się m.in. spotkania z historią i sztuką, zajęcia historyczne dla maturzystów oraz cykle warsztatów dla rodzin i młodych odbiorców kultury. Zaplanowane zostało też słuchowisko o Skarbcu oraz skierowany do młodzieży projekt "Wawel jest Wasz".

"Cieszę się, że będziemy mogli dołożyć cegiełkę do działalności prowadzonej przez tę jednostkę - do edukacji młodzieży, nie tylko polskiej, bo wiemy, że zamek odwiedzają też turyści zagraniczni" - podkreślił prezes zarządu PGE. "To ważne, żeby propagować kulturę polską i jej dorobek. Cieszę się, że ta umowa jest dowodem na to, jak ważne dla PGE jest wspieranie (…) edukacji patriotycznej" - podsumował Wojciech Dąbrowski.