1 stycznia policjanci grupy „Speed”, z Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej w Krakowie, prowadząc kontrolę prędkości w miejscowości Jawornik w powiecie myślenickim zauważyli nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd marki Volkswagen. Kierowca jadąc z prędkością 109 km/h przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 59 km/h, na widok policjantów jeszcze przyspieszył i zaczął uciekać. Policjanci ruszyli za nim i zatrzymali samochód w miejscowości Rudnik. Okazało się, że mężczyzna ma w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Ponadto nie wolno mu było  wsiadać za kierownicę samochodu z powodu sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

 

Przypominamy, że:

·        Przekroczenie dozwolonej prędkości o 51 – 60 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje nałożeniem mandatu karnego w wysokości 1500 zł (3000 zł w przypadku recydywy) oraz administracyjnym zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Należy jednak pamiętać, że policjant może nie zastosować postępowania mandatowego i skierować sprawę do sądu.

·         Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2. Za ten czyn orzeka się również zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat  oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5.000 do 60.000 zł.

·        Nie zastosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego i kontynuowanie jazdy jest przestępstwem, za które orzeka się karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

·        Złamanie zakazu sądowego (np. zakazu prowadzenia pojazdów) grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.