„Ofiaromat na pewno będzie stał w czasie wielkiego postu, możliwe że potem także jeszcze przez kilka miesięcy” – powiedział w środę PAP Konrad Ciempka, dyrektor krakowskiego biura stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które organizuje kampanię. Daromat nie przyjmuje gotówki, działa tylko na kartę płatniczą.

Dyrektor poinformował, że stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie chciałoby otworzyć 12 piekarni w różnych miastach Syrii, dzięki czemu powstałyby nowe miejsca pracy, a dostęp do chleba zyskałoby ok. pół miliona osób. „Chcemy pomóc wracać ludziom do życia, które wcześniej odebrała im wojna, ale chcemy dawać wędkę, a nie rybę” – podkreślił Ciempka.

Pierwszy ofiaromat zbierający datki na pomoc dla Syrii stanął pod koniec lutego na Dworcu Głównym w Warszawie, kolejny, prawdopodobnie pod koniec marca lub na początku kwietnia, zostanie zamontowany na dworcu we Wrocławiu.

Dyrektor zwrócił uwagę, że oprócz realnej pomocy finansowej chodzi też o informowanie o sytuacji w Syrii i uwrażliwianie na krzywdę innych. Dworzec – to według niego – odpowiednie miejsce na realizację akcji „Chleb dla Syrii”, ponieważ codziennie przechodzi przez niego wiele osób – tylko przez krakowski dworzec rocznie przewija się 15 mln osób.

W Syrii – jak przekazało w środę biuro prasowe archidiecezji krakowskiej – 13 mln ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej. Syryjczycy potrzebują żywności, leków i odzieży. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie rocznie przeznacza ok. 9 mln euro na pomoc humanitarną w Syrii, z czego wkład samej Polski to 1,5mln euro.

W ubiegły piątek abp Marek Jędraszewski na ręce ks. prof. Waldemara Cisło, dyrektora polskiej sekcji PKWP, przekazał symboliczny czek na kwotę 1 mln zł. To efekt zbiórki do puszek w archidiecezji krakowskiej, którą metropolita krakowski ogłosił po swojej wizycie solidarności w Syrii w grudnia ubiegłego roku.

 

(PAP/jgk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.