- A
- A
- A
Obrady Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w kopalni soli Wieliczka
W kopalni soli w Wieliczce 24 października rozpoczęło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Obrady poprzedziła msza w kaplicy św. Kingi. W homilii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski mówił o potrzebie walki o wolne niedziele.Obrady miały charakter wewnętrzny i roboczy, nie przewidziano w nich udziału mediów.
"To standardowe posiedzenie Komisji Krajowej. Odkąd siedem lat temu objąłem stanowisko przewodniczącego, powiedzieliśmy sobie, że będziemy jeździć po całym kraju, bo Solidarność rodziła się nie tylko w Gdańsku, także tutaj w Wieliczce" - powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem obrad przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Podkreślił jednak, że "tematy na pewno nie będą standardowe". "Omawiane będą sprawy dotyczące wolnych niedziel, o czym w homilii mówił także abp Jędraszewski, sprawy dotyczące ochrony zdrowia. Oprócz tego omawiać będziemy sprawy wewnętrzne, związkowe, bo zbliżamy się ku kolejnym wyborom w związku. Od listopada się zaczyna nasz kalendarz wyborczy - tak że wiele jest spraw do omówienia" – podkreślił Piotr Duda.
Dodał, że jako wielkie wyróżnienie związkowcy potraktowali obecność abpa Jędraszewskiego. "Tak jak arcybiskup mówił w homilii, jesteśmy jedynym związkiem zawodowym w naszej ukochanej ojczyźnie, który ma w statucie wpisane wartości chrześcijańskie, społeczną naukę Kościoła – i staramy się to na co dzień realizować" – powiedział szef Solidarności.
W homilii abp Jędraszewski zauważył, że przed laty wolne soboty były postulatem Solidarności bo nikt nie przypuszczał, że trzeba będzie walczyć o wolne niedziele.
Pytany o stanowisko związku dotyczące wolnych niedziel Piotr Duda powiedział, że "S" podtrzymuje stanowisko wyrażone na posiedzeniu Komisji Krajowej we Wrocławiu. "Dla nas nie ma żadnych kompromisów, dla nas wszystkie niedziele - bo taki jest projekt obywatelski – mają być wolne. Cały czas mówimy o tym, że to nie jest ograniczenie handlu w niedzielę, tylko ograniczenie zatrudnienia pracowników w niedzielę. To jest dla nas najważniejsze" – podkreślił. "Dzisiaj po dyskusji na Komisji Krajowej, albo przyjmiemy stanowisko albo będzie kontynuacja stanowiska tego stanowiska wyrażonego we Wrocławiu" – zapowiedział szef "S".
"Jeszcze raz powtórzę: jeżeli PiS mówi, że dwie niedziele to jest kompromis, to my mówimy: to jest kompromitacja PiS, i nie dyskutujemy. Jeżeli PiS pójdzie w innym kierunku, to już nie będzie projekt obywatelski, to już nie będzie nasz projekt. A nad dalszą taktyką działań zastanowimy się. Jak państwo wiecie, w naszych głowach jest wiele wspaniałych pomysłów, przez okres rządów PO na pewno już potwierdziliśmy to nie raz" – oświadczył Duda.
Pytany o rolę związku zawodowego "S" we współczesnej Polsce szef "S" powiedział: "Jesteśmy nie tylko po to, aby pomagać pracownikom w zakładach pracy, ale także by działać na forum krajowym i międzynarodowym".
Jako przykład wskazał działania "S" dotyczące pracowników delegowanych. "Tu kompletnie nie zgadzamy się z obecnym rządem, który kontynuuje linię PO i PSL. Po 27 latach nastał czas, aby w UE faktycznie za tę samą pracę, w tym samym miejscu, było takie samo wynagrodzenie" - zaznaczył.
"Wreszcie polscy przedsiębiorcy powinni zrozumieć jedno: dosyć konkurowania kosztami pracy, czas konkurować marżą, kosztami organizacyjnymi – mieli na to 27 lat, aby się dostosować do wymogów konkurencyjnych. Dlatego nie rozumiemy stanowiska rządu" – powiedział Duda.
"My jesteśmy zrzeszeni jako Solidarność w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. 17 listopada w Goeteborgu będzie szczyt społeczny UE, dotyczący właśnie filaru spraw socjalnych. I chcemy wspólnie z Komisją Europejską iść w kierunku społecznym, bo polityka liberalna nie sprawdziła się ani w UE, ani w naszym kraju. Od tego odchodzimy" – dodał.
Pytany o stosunek "S" do protestów lekarzy rezydentów Duda zauważył, że ich postulaty "nie są niczym odkrywczym dla +S+". "My od 27 lat jak protestujemy, to mówimy o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia – ale dodajemy przy tym, że musi być transparentność i kontrola wydatków w służbie zdrowia, bo to jest beczka bez dna" - zaznaczył Duda. "Przecież to jest nasz postulat z 16 sierpnia 1980 roku – mówi się tam o większej dostępności do służby zdrowia pracowników w naszej ojczyźnie" – przypomniał.
"Ale jeżeli chodzi o podwyżki wynagrodzeń, nie chcemy dzielić grup zawodowych. Jeżeli mają być podwyżki, to mają być podwyżki dla lekarzy, dla pielęgniarek, dla salowych, dla personelu średniego i technicznego, i także dla pracowników niemedycznych. Stąd jesteśmy niezadowoleni, chcemy nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, bo ona dzieli pracowników na tych medycznych i niemedycznych. Chcemy podwyżek dla wszystkich" – podkreślił Duda. Wskazał także na potrzebę podwyżek dla pracowników budżetówki. "Chcemy do tego podchodzić solidarnie" – podkreślił.
Przed rozpoczęciem obrad prezes Kopalni Soli "Wieliczka" Zbigniew Zarębski poinformował o poparciu przez metropolitę krakowskiego starań kopalni o ustanowienie bazyliki w kaplicy św. Kingi. Zapowiedział również, że w tym roku liczba turystów, którzy przyjechali do kopalni, może osiągnąć 1 mln 700 tys. osób. W ubiegłym roku kopalnię zwiedziło ponad 1,5 turystów.
PAP/wm
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:02
Triumf biało-czerwonych w TAURON Arenie: reprezentacja Polski koszykarzy pokonuje Holandię w Krakowie
-
21:19
Cracovia triumfuje w Austrii. Udany Sprawdzian z İstanbul Başakşehir
-
21:02
Około 150 osób protestowało przeciwko centrum islamskiemu w Krakowie
-
20:26
Wojna o emocje w sieci. Jak dezinformacja uderza w Polskę i Małopolskę?
-
19:42
Nie tylko grób Bohdana Łepkiego. Na Cmentarzu Rakowickim obrabowano 27 nagrobków
-
17:41
Dron nad Balicami? Samoloty czekały na zgodę na lądowanie
-
17:33
Kto będzie zarządzał Centrum Muzyki w Krakowie? Koszt inwestycji wzrósł do niemal 400 mln zł
-
16:53
Florentyna Kulig o zarządzaniu Wisłą Kraków, jubileuszu i kulisach okienka transferowego
-
16:44
Nie mieli odpowiedniego sprzętu ani doświadczenia. Polskich wspinaczy uratowano w Tatrach
-
16:30
Rosnący nacjonalizm wymaga nowej odpowiedzi. Ekspert: rząd reaguje zbyt krótkowzrocznie
-
14:22
Skąd biorą się dziecięce lęki?
-
13:57
Bracia kierowali narkotykowym biznesem. CBŚP zatrzymało osiem osób
-
13:48
10 lat re:elementarza. Miejsce, które połączyło sztukę, muzykę i ludzi
-
13:44
Alarm bombowy i spore zamieszanie w Instytucie Onkologii przy ul. Garncarskiej
-
13:38
Zdrowie w podróży. Co załatwić przed wyjazdem na urlop?
-
13:37
Od dwujęzycznego przedszkola do matury międzynarodowej. Jak ciągłość nauki w krakowskiej szkole wpływa na przyszłość dzieci
-
13:31
Wypadek autobusu na Litwie, podróżowali nim również Polacy
-
13:30
Wojna daleka od końca. Prof. Przebinda: Rosja ma poważny kryzys paliwowy, ale Putin tego nie pokaże
-
15:05
Skóra na wakacjach - jak korzystać ze słońca i wody bez szkody dla zdrowia?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze