W studiu im. Romany Bobrowskiej pojawili się Konrad Berkowicz (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), Łukasz Gibała (Kraków Dla Mieszkańców), Adam Hareńczyk (Zjednoczeni Dla Krakowa), Rafał Komarewicz (Trzecia Droga), Andrzej Kulig (Ku Przyszłości) i Aleksander Miszalski (Koalicja Obywatelska). Zabrakło Łukasza Kmity, kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

Najpierw kandydaci odpowiadali na pytanie o to, gdzie w najbliższych 5 latach powinny być w Krakowie budowane nowe mieszkania.

Niemal wszyscy zgodnie wskazywali na Rybitwy i wschodnią część Nowej Huty. Kandydaci postulowali też odrolnienie części gruntów w Krakowie, co pozwoliłoby uwolnić nowe tereny pod inwestycje. Większość odpowiadających podkreślała też, że należy zagospodarowywać pustostany.

Kandydaci zwracali uwagę na infrastrukturę na nowych osiedlach, które nie powinny być tylko „sypialniami”, już w trakcie planowania inwestorzy powinni mieć obowiązek uwzględniania potrzeb przyszłych mieszkańców. Równolegle z blokami powinny powstawać place zabaw, szkoły i przedszkola. Na tle innych wypowiedzi wyróżniło się wystąpienie Adama Hareńczyka, który zadeklarował, że jest przeciwnikiem koncepcji tak zwanych miast 15-minutowych i „tworzeniu tam gett”.

Kolejne pytanie dotyczyło budowy Trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej, czyli domknięcie trzeciej obwodnicy Krakowa i ewentualne ograniczenie ruchu na alejach trzech wieszczów.

Wszyscy zgodnie potwierdzili, że obie trasy są konieczne i trzeba je zbudować. Nikt natomiast nie zadeklarował chęci ograniczania ruchu na Alejach. Ruch na tej arterii ma się automatycznie zmniejszyć po tym, jak kierowcy będą mogli korzystać z trzeciej obwodnicy, szczególnie jeśli krakowianie będą mieli do dyspozycji sprawniejszą komunikację miejską i metro.

Dużo emocji wzbudził quiz wiedzy o mieście przygotowany dla chętnych do objęcia nad nim władzy. Nie wszyscy poradzili sobie z pytaniami…

Debata i... quiz wiedzy o Krakowie dla kandydatów na prezydenta. Zobaczcie pytania

Aleksander Miszalski nie wiedział, jak wysoka jest wieża mariacka (81 m), ani kiedy na krakowskie tory wyjechał pierwszy elektryczny tramwaj (1901 r.). Łukasz Gibała poległ na pytaniu o pomnik przed Teatrem im. J. Słowackiego (popiersie Fredry). Adam Hareńczyk nie umiał wskazać osiedla, na którym powstał pierwszy nowohucki budynek (os. Wandy). Andrzej Kulig nie wiedział, kim z zawodu był Wojciech Bednarski (pedagogiem).

W debacie padło też pytanie o metro i wzajemne oskarżenia kandydatów o populizm, a Konrad Berkowicz wręczył trzem konkurentom nietypowy prezent. Wszystko do odsłuchania w zapisie naszej radiowej debaty i zobaczenia w relacji wideo.