"Wolontariusze, którzy przyjadą w lipcu do Krakowa, pochodzą z całego świata. Będą mogli służyć pomocą pielgrzymom z różnych krajów. To dla nas spore ułatwienie. Ale także program Światowych Dni Młodzieży jest przygotowany tak, aby młodzi mogli z niego korzystać. Chyba najlepszym przykładem są katechezy, które będą prowadzone w 34 językach i w prawie 280 miejscach na terenie Krakowa i stref zakwaterowania" - zapowiada Dorota Abdelmoula, rzeczniczka ŚDM. 

Co więcej, polscy biskupi zadeklarowali, że jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą prowadzić katechezy w innych językach niż polski. Metropolita lubelski pochwalił się np. znajomością języka... suahili. 

"Msza święta będzie sprawowana po łacinie, bo to język Kościoła, język uniwersalny. Papież Franciszek prawdopodobnie będzie mówił po włosku, w tym języku wygłosi też kazanie. Widzimy, że tak robi najczęściej na różnych spotkaniach z młodzieżą. Gdy mówi od serca, mówi po hiszpańsku lub po włosku" - podkreśla Dorota Abdelmoula. 

Aby każdy pielgrzym mógł zrozumieć słowa papieża, prowadzone będą tłumaczenia symultaniczne na 9 oficjalnych języków Światowych Dni Młodzieży. 

Organizatorzy ŚDM zapewniają, że spowiedź będzie najczęściej odbywała się w miejscach katechez. "Chodzi o to by np. pielgrzymi z Hiszpanii nie byli zaskoczeni, gdy w konfesjonale spotkają się z księdzem, który mówi tylko po francusku. Postaramy się też, by konfesjonały zostały dobrze oznaczone" - dodaje rzeczniczka ŚDM. 


Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych katolików, odbywające się co dwa-trzy lata, zapoczątkowane z inicjatywyJana Pawła II w 1985 roku. Festiwal religijny gromadzi setki tysięcy młodych ludzi na wspólnej modlitwie.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i Wieliczce, spotkanie z papieżem Franciszkiem - potrwają od 26 do 31 lipca. Szacuje się, że w wydarzeniu może wziąć udział ok. 2 mln osób.

 

Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016:

 

 

 

(Teresa Gut/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: