Pokryte warstwami farby, wysłużone meble i podłoga w pracowni Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie stały się głównym motywem jego najwcześniejszych obrazów, inicjując kontynuowaną do dziś strategię konfrontowania widza z surową estetyką codzienności. Po wystawie słuchaczy Radia Kraków oprowadzali sam autor oraz kuratorka Agnieszka Mazoń.

Twórczość Michała Stonawskiego jest poszukiwaniem piękna w procesie rozpadu. Artysta przedstawia użytkowe, masowo produkowane przedmioty z najwyższą dokładnością, eksponując ślady upływu czasu i zniszczenia. Z obrazów olejnych konstruuje trójwymiarowe obiekty malarskie. W ten sposób powstały kartonowe pudła, szafki, skrzynki, a nawet kontener na śmieci. Prowadzi przy tym z odbiorcą grę opartą na iluzji, zaskoczeniu, ale też sentymencie i wspomnieniach. Jest to szczególnie widoczne w malarskich „portretach” książek, które są świadectwem relacji między książką a właścicielem.

W zakamarkach piwnic Pałacu Potockich te realistyczne obiekty mogą być „niewidoczne” dla widza i tylko ich osobliwa obecność w tym miejscu uświadamia nam, że to, co widzimy, być może nie jest elementem wyposażenia, ale malarskim obiektem.

Michał Stonawski (ur. 1984) – uprawia malarstwo, rysunek, tworzy obiekty i instalacje. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie (2010 – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz Medal Rektora; 2015 – doktorat, tamże). Nauczyciel rysunku i malarstwa w krakowskim Liceum Plastycznym. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Bunkra Sztuki, MOCAK-u oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

Wystawa potrwa do 2 października.