Prof. Stanisław Waltoś, b. dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał wyróżnienie w kategorii "wsparcie merytoryczne" w uznaniu zasług w działaniach na rzecz Muzeum Krakowa, w tym wieloletniego udziału w pracach rady tej placówki, konsultowaniu jej najważniejszych projektów, takich jak np. tworzenie oddziału w Rydlówce.

Jan Janczykowski, b. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków zyskał uznanie w kategorii "kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów" w uznaniu zasług w pielęgnowaniu tradycji architektonicznych miasta oraz wkład w tworzenie najistotniejszych projektów renowacyjnych Muzeum Krakowa.

Piotr Ziętara, prezes Wodociągów Miasta Krakowa został uhonorowany w kategorii "wsparcie finansowe" za dwukrotne zaangażowanie i wsparcie pochodu Lajkonika w latach 2018 i 2019.

Kapituła medalu po raz dziewiąty wyróżniła osoby, które w różny sposób wspierają Muzeum Krakowa w wypełnianiu jego misji. Jak podkreślił podczas uroczystości prezydent Jacek Majchrowski, placówka ta pełni szczególną rolę w ochronie i propagowaniu dziedzictwa miasta, a nieocenioną pomoc w tym dziele wnoszą także osoby i instytucje skupione wokół niej.

"Dziedzictwo Krakowa jest czymś, do czego przywiązujemy największą wagę, to jest coś czym się szczycimy, co nam przynosi wiele dobrego, aczkolwiek sprawia też trochę kłopotów" - zaznaczył Majchrowski.

Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa wskazał, że kapituła nagrody "każdego roku ma kłopot, komu wręczyć Medale św. Krzysztofa, tak wiele osób otacza nas dobrymi myślami".

"To szczególna okazja dla nas wyrażenia podziękowań dla tych, którzy powodują, że Muzeum Krakowa, a szerzej nasze miasto, trwa, rozwija się, że instytucja nie stanowi jedynie rzeczy formalnej, ale otaczana jest dobrymi myślami i wsparciem" - powiedział dyrektor i przypomniał, że tegoroczna nagroda została wręczona w roku jubileuszowym 120-lecia tej krakowskiej instytucji muzealnej.

 

(PAP/sp)