Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Matka Boska jednak z dmuchawcem

  • Kraków
  • date_range Środa, 2018.02.21 17:19 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:19 )
Konserwatorzy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie doszli do porozumienia. Badacze wspólnie uznali, że jeden z najciekawszych wizerunków maryjnych diecezji bielsko-żywieckiej przedstawia Maryję z dzieciątkiem i dmuchawcem. Konserwatorzy mieli do tej pory wątpliwości, czy Matka Boska Kończycka z XVI wieku z Kończyc Małych rzeczywiście trzyma w dłoni mniszek lekarski czy inny kwiat.

Fot. dzięki uprzejmości ASP

- Wnikliwe obseracje zdjęć dmuchawców w różnej fazie pełności nie pozostawiają wątpliwości, że jest todmuchawiec, który ktoś dmuchnął, wydmuchał mu troszkę nasion ze środka i jest już on bardziej w formie kwiatu niż kulistej - tłumaczy Marta Lempart-Geratowska, dziekan wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Badacze rozpoczynają właśnie prace konserwatorskie przy obrazie. Szczególnie źle zachowane jest podobrazie zdegradowane przez korniki.

 

Magdalena zbylut/jgk

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1368678

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię