Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków wśród najpopularniejszych kierunków podróży

W rankingu internetowego serwisu turystycznego TripAdvisor stolica Małopolski znalazła się na 24 miejscu i jest to jedyne Polskie miasto w tym zestawieniu. Na pierwszym miejscu znalazł się Londyn, na drugim grecka wyspa Kreta, a na trzecim Rzym. Co zadecydowało o wyróżnieniu dla Krakowa?

fot: Marek Lasyk

Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny, Kościół Mariacki i Kazimierz... Kraków, miasto wpisane na listę UNESCO oferuje bogactwo historii i architektury - czytamy w uzasadnieniu serwisu. Zadowolenia nie kryje Katarzyna Gądek, zastępca dyrektora Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. Jak mówi - to olbrzymi zaszczyt, a takie rankingi wpływają na postrzeganie miasta jako miejsca atrakcyjnego.

Kraków doceniony został także dzięki bogatej ofercie gastronomicznej. W 2019 roku miasto otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Maja Dutkiewicz, dziennikarka kulinarna Radia Kraków poleca, by poszukiwań nie zawężać jedynie do obszaru Rynku czy Kazimierza, bo są tak wspaniałe kulinarne miejsca jak Stary Kleparz, gdzie zjemy naprawdę fantastyczne rzeczy, także Podgórze, Dębniki z małymi piekarniami, kawiarniami, cukierniami. Magnesem jest oczywiście jedyna w Polsce restauracja z gwiazdką Michelin, gdzie pielgrzymują znane osobistości z całego świata, dziennikarze kulinarni, znani blogerzy, obserwowani przez setki tysięcy ludzi, a każdy ich wpis, to wielki zysk dla Krakowa.

Nie bez znaczenia jest także propozycja kulturalna. Co roku w stolicy Małopolski odbywa się blisko 100 festiwali i innych wydarzeń o zasięgu międzynarodowym - mówi Marta Szkudlarek z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Przygotowując największe festiwale, zawsze myślimy też o zagranicznych turystach. Najwięcej osób przyjeżdżało na Misteria Paschalia, festiwal muzyki filmowej, czy cykl koncertów Ice Classic. Najlepszym przykładem są Misteria, jeszcze przed ogłoszeniem sprzedaży biletów, jest już 200 rezerwacji od touroperatorów, jeśli nie zmienią sie obostrzenia, przyjmiemy gości z Francji, Belgii, Niemiec.

Zestawienie serwisu TripAdvisor może być istotną dźwignią. Jak zaznacza Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji - po wyróżnieniu Tarnowa przez dziennikarzy CNN zainteresowanie miastem wzrosło. Pojawiło się ponad 150 artykułów o Tarnowie, a za tym turyści i z regionu i całej Polski.

W zeszłym roku Kraków odwiedziło ponad 11 milionów turystów. Turystów, którzy w Krakowie nocowali, krajowych było ponad 4 miliony, a zagranicznych 830 tysięcy - podkreśla Katarzyna Gądek i liczy, że ranking przysporzy miastu nowych zainteresowanych.

W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy Kraków będzie gościć wydarzenia o znaczeniu międzynarodowym jak 61. Kongres ICCA, Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn, czy Igrzyska Europejskie 2023, a taki ranking wzmocni działania  promujące Polskę na świecie i dowodem na gotowość organizacyjną i infrastrukturalną  miasta - wyjaśnia Anna Salamończyk-Mochel, pełniąca obowiązki prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.

W 2020 Kraków odwiedziło 9 milionów, a w 2019 - ponad 14 milionów turystów.

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3335244

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię