- A
- A
- A
Kraków uczcił pamięć żołnierzy Napoleona
Wielka Armia Napoleona w Krakowie. Zdjęcia z uroczystości pod WawelemSkwer pod Wawelem w Krakowie nosi nazwę "Wielkiej Armii Napoleona". W obecności byłego prezydenta Francji Valery'ego Giscard d'Estaing odsłonięto tablicę, upamiętniającą żołnierzy, którzy pod wodzą Napoleona w 1812 roku wyruszyli na Moskwę.
"Pomysł podsunęli nam Francuzi. Wypada uczcić te 100 tys. żołnierzy, które w tej armii walczyło z ideą, że Polska odzyska niepodległość" - przyznał podczas odsłonięcia tablicy prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Podczas przemówienia tłumaczył, dlaczego właśnie ten skwer powinien nosić nazwę "Wielkiej Armii Napoleona" - "to miejsce jest wybrane dlatego, że obok leży jedyny marszałek napoleoński, który nie był Francuzem - książę Jerzy Poniatowski"- dodał prezydent.
Wielka Armia Napoleona liczyła 600 tys. żołnierzy. Co szósty z nich był Polakiem - stanowiliśmy najliczniejszą, po Francuzach, narodowość w szeregach Bonaparte'go. Armia Napoleona była nadzieją na odzyskanie niepodległości przez Polskę, jednak inwazja na Rosję zakończyła się klęską. Był to początek końca "ery napoleońskiej" w Europie.
Tablica została odsłonięta w obecności byłego prezydenta Francji Valery'ego Giscard d'Estaing. Prezydent Jacek Majchrowski przyznał, że Francuzi wystąpili też z propozycją zbudowania pomnika Napoleona w Krakowie.
(Karol Surówka/jg)
Plac pod Wawelem im. Wielkiej Armii Napoleona
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
fot. PawełKrawczyk
crop_free
1
/ 16
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
14:03
To jedyny taki budynek w Zakopanem. Jest szansa, że odzyska dawny blask
-
13:41
W górach weekend pogoda zmienna, w poniedziałek gwałtowne ochłodzenie
-
13:17
Skoczek spadochronowy ranny w wypadku w Pobiedniku. Lądował śmigłowiec LPR
-
12:53
Pogoda w Krynicy dopisuje. Uzdrowisko pełne turystów
-
11:05
Krakowskie ulice wypełnione sztuką. Rozpoczął się Festiwal Teatrów Ulicznych
-
10:26
Zaatakował pięć osób nożem w Olkuszu. Sąd rozpatrzy wniosek o umorzenie postępowania
-
09:08
Spektrum filmowych emocji - Marynia Gierat i Wojtek Kampa rekomendują filmy na lato
-
08:16
Krakowianie mogą sprawdzać, gdzie pojawią się nowe drzewa
-
07:56
Słoneczna sobota w Małopolsce, odpoczywamy od upałów
-
07:52
PŚ we wspinaczce sportowej - wielkie emocje na Rynku Głównym w Krakowie
-
07:49
Wimbledon - Majchrzak po raz pierwszy w 1/8 finału
-
06:58
Pogrzeb ofiar zabójstwa w Starej Wsi. Rodzina poprosiła o uszanowanie prywatności
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze