Dni otwarte w instytucjach, które dzięki funduszom unijnym zostały wybudowane lub odnowione, konkursy i zabawy znalazły się w programie obchodów 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, jakie miasto Kraków szykuje na marzec. Jubileuszowe atrakcje są przygotowywane głównie na marzec, by nie łączyły się z wyborami samorządowymi w kwietniu.
„20 lat temu, 1 maja 2004 r., Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Stanęły wtedy przed nami nowe możliwości i wyzwania, a wraz z nimi obietnica rozwoju i wolności. Szans pojawiło się mnóstwo: otwarcie granic, wspólny rynek, zniesienie barier handlowych, swobodny przepływ pracowników i usług oraz fundusze unijne” – wyliczał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Na konferencji prasowej w czwartek podkreślił, że pieniądze unijne pozwoliły rozwinąć się Krakowowi na niespotykaną skalę, podnieść komfort życia mieszkańców i reagować na zmiany klimatyczne.
W ciągu dwóch dekad Kraków skorzystał z przeszło 5,1 mld zł dofinansowania, a łączny koszt 420 projektów wyniósł 9,7 mld zł. Dla porównania 5,2 mld zł wynosił budżet Krakowa tylko w 2018 r.
„Patrząc na te liczby oraz metamorfozę miasta, nie możemy mieć wątpliwości, że w pełni zrealizowaliśmy swoją szansę na rozwój” – powiedział prezydent.
Projekty dofinansowane przez UE wymagały wkładu własnego miasta. Unijne pieniądze stanowiły średnio 55 proc. dofinansowania.
Dni otwarte w instytucjach, które skorzystały z funduszy unijnych, rozpoczną się 2 marca i potrwają do 24 marca. Odbywać się będą w weekendy. Planowane są liczne gry i zabawy, a także konkursy.
„Ważne, aby najmłodsi, którzy już urodzili się w Polsce należącej do UE, poznali historię” – powiedział dziennikarzom wiceprezydent Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju Jerzy Muzyk.
Szczegóły obchodów są na stronie ue.krakow.pl.