„Sądzę, że powołanie pięć lat temu Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) było bardzo dobrym pomysłem” – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na środowym briefingu prasowym. Zwrócił uwagę, że wiele osób zawsze narzekało, że jest mało zieleni, jednak – jak ocenił – „w tej chwili mówienie, że Kraków nie jest zielonym miastem, jest kłamstwem”.

Majchrowski przywołał wyniki dwóch badań. Pierwsze, przeprowadzone przez magistrat w oparciu o zasoby geodezyjne, wykazało, że tereny zielone (bez ogródków przydomowych) zajmują 52 proc. powierzchni Krakowa. Z kolei badania Uniwersytetu Rolniczego, przeprowadzone na podstawie zdjęć lotniczych pokazały, że ponad 60 proc. powierzchni miasta zajmuje zieleń - łącznie z ogródkami zielonymi i zielenią przyuliczną.

Prezydent zapowiedział, że miasto będzie wykupywać tereny zielone „tylko i wyłącznie na terenach, gdzie tej zieleni brakuje, bo też nie można iść w przesadę”.

W ostatnich pięciu latach – jak poinformował Majchrowski – na zieleń (w tym m.in. wykupy terenów pod zieleń zorganizowaną, na „zielone” inwestycje, na utrzymanie zieleni) miasto wydało ponad pół miliarda złotych.

„Nie ma skrawka Krakowa, do którego byśmy nie dotarli w ciągu tych pięciu lat. Niezależnie od poglądów politycznych zieleń łączy, zielona rewolucja trwa w Krakowie cały czas” – podkreślił dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.

Według informacji magistratu w ostatnich pięciu latach w mieście przeprowadzono 550 „zielonych” inwestycji o wartości 160 mln zł. Temat zieleni był obecny m.in. w projektach zgłaszanych przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. ZZM zrealizował przez te lata 182 projekty za łączną kwotę ponad 45 mln zł.

Od 2015 r. w Krakowie posiano ponad 30 hektarów łąk kwietnych, powstało pięć nowych parków – Bagry, Stacja Wisła, Reduta, Czyżyny, Duchacki. Przygotowywane są kolejne: Grzegórzki, Zakrzówek, Bronowicki, Skrzatów, Park po Motelu Krak, Tetmajera. Zrealizowanych zostało 21 parków kieszonkowych o różnej tematyce (odpowiednio różnorodny dobór roślin w każdym z nich).

Miasto pozyskało przez te lata tereny pod zieleń o łącznej powierzchni ok. 90,5 hektara – wartość wykupionych działek przekroczyła 87,7 mln zł. Zmodernizowano i zrewitalizowano 29 parków, powstało 11 siłowni na świeżym powietrzu.

Przez ten czas posadzono w Krakowie ponad 15 tys. drzew i ponad 500 tys. krzewów. W ramach Powiatowego Programu Zwiększania Lesistości zasadzono przeszło 200 tys. sadzonek drzew na powierzchni 41 hektarów.

Na początku 2020 r. ZZM otworzył Centrum Edukacji Ekologicznej „symbioza” w odrestaurowanym zabytkowym Pawilonie Okocimskim w Lesie Wolskim. To nowoczesne centrum edukacyjne, mieszczące się w starym budynku, który mimo swego historycznego charakteru wykorzystuje ekologiczne rozwiązania, tj. dach zielony, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, wodę deszczową.

ZZM był niejednokrotnie nagradzany za swoje działania. Otrzymał m.in. międzynarodową Green Urban Design za parki kieszonkowe i nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w zieleni.

 

(PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.