"Najem krótkoterminowy nie jest uregulowany i jest to duża skala szarej strefy. Zwykle ogłoszenia dotyczące tego rynku krótkoterminowego zamieszczane są na platformach cyfrowych, a platformy cyfrowe wcale nie muszą udostępniać swoich danych. I tu jest pewnego rodzaju problem" - mówił Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.
Z tym problemem miasto próbuje sobie poradzić, zwracając się do Unii. We czwartkowej konferencji z udziałem wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Margrethe Vestager brało udział 12 europejskich miast - takich jak Paryż, Barcelona, Praga czy właśnie Kraków.
"Zgodziliśmy się co do tego, że są potrzebne rozwiązania unijne, które pozwalają na to, żeby uregulować ten rynek. Te rozwiązania muszą być wprowadzone, jeżeli chcemy mówić o zachowaniu pewnego rodzaju czystości, normalności i działalności gospodarczej" - relacjonuje Nowak.
Dokładne rozwiązania jeszcze nie zostały wytyczone, ale jedno jest pewne: miasta chcą od Unii uregulowania przepływu informacji pomiędzy portalami pośredniczącymi w wynajmie a urzędami. Czy to wystarczy, żeby opanować sytuację?
"Miasto miałoby większy wachlarz informacji, dzięki czemu mogłoby przeciwdziałać niektórym skutkom takiej fali, która do nas przyjeżdża i spróbować skanalizować, obsłużyć tę falę" - mówi analityk rynku nieruchomości Piotr Krochmal. Zgadza się z nim prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń.
"To jest dobry moment, żeby to ucywilizować i uregulować, bo ja nie mam wątpliwości, że ruch turystyczny w ciągu najbliższych kilku miesięcy również w Krakowie będzie stopniowo wracał do poprzednich poziomów. Chodzi o to, żebyśmy nie przerabiali ponownie tych konfliktów pomiędzy mieszkańcami a turystami, a również niezadowolenie administracji, która ponosi koszty związane z dużą ilością turystów, a niekoniecznie zawsze widzi przełożenie tego na budżet i potrzeby mieszkańców" - wyjaśnia Biedroń.
A co na takie regulacje same osoby zajmujące się wynajmem krótkoterminowym?
"To, że szara strefa istnieje, dla nas, osób, które zajmują się wynajmem krótkoterminowym legalnie, jest niedobrą konkurencją. Jeżeli ktoś jest w szare strefie, nie płaci podatków, nie musi nic rozliczać, nie musi się pilnować z żadnymi, głównie podatkowymi sprawami. Wtedy może zaniżać ceny. Dumpingowe ceny w Krakowie nie pomogą żadnemu biznesowi" - mówi agentka nieruchomości Beata Pawłusiewicz.
To jednak na razie początek rozmów europejskich miast z Unią Europejską.
Ciekawym ruchem Krakowa jest też podpisanie listu intencyjnego z samą platformą Airbnb, czołowym pośrednikiem krótkoterminowego najmu. Miasto jako pierwsze w tej części Europy zamierza współpracować z cyfrowym potentatem - zarówno na płaszczyźnie promocyjnej, jak i profilaktycznej, aby edukować użytkowników portalu o zasadach przyjaznego współegzystowania z lokalnymi mieszkańcami.
Martyna Masztalerz/łk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.