Startująca z jedenastego miejsca w okręgu krakowskim prof. Joanna Hańderek mówiła, że świeckość państwa to postulat programowy lewicy "owiany kontrowersjami", tymczasem - jak podkreśliła - "chodzi o to, że wiara jest sprawą intymną każdego człowieka". "To co nas niepokoi, to zaburzenie relacji pomiędzy instytucją Kościoła a państwem. Nie ma wydarzenia, nie ma święta państwowego niezwiązanego w jakimś sensie z kościelnym" – zauważyła Hańderek.

Jak podkreśliła, instytucja Kościoła pozostaje "państwem w państwie" np. jeśli chodzi o przestępstwa seksualne oraz przemoc podczas egzorcyzmów. "Kler nie jest rozliczany ze swojej działalności przestępczej, Kościół sam siebie rozlicza, co jest sytuacją niesymetryczną, bo ofiara nie może uzyskać sprawiedliwości" – powiedziała kandydatka.

Hańderek mówiła, że kandydaci lewicy postulują, aby "Kościół był traktowany tak samo jak inne podmioty, aby prawo nie kończyło się na jego drzwiach", dlatego chcą powołania w Sejmie świeckiej komisji ds. zbadania przypadków pedofilii, nadużyć seksualnych oraz fizycznych i psychicznych w Kościele.

"Ósemka" na liście SLD Marek Trzybiński zwrócił uwagę na kilkuset kapelanów zatrudnionych w służbach mundurowych i służbie zdrowia oraz na ich wysokie wynagrodzenia.

Monika Szymańska startująca do Sejmu z dziewiątego miejsca na liście KW SLD w okręgu krakowskim powiedziała, że działacze lewicy domagają się świeckiej edukacji.

"Jest ona podstawą do funkcjonowania pluralistycznego i nowoczesnego społeczeństwa i powinna być jedną z podstawowych, gwarantowanych usług publicznych. Nie możemy zrównywać zajęć z religii z innymi przedmiotami szkolnymi, ponieważ nie są one oparte na wiedzy naukowej, a dominacja jednego światopoglądu w szkole powoduje dyskryminację i wykluczenie wielu uczniów oraz nauczycieli" – oceniła Szymańska.

Przekonywała, że państwo nie powinno finansować zajęć, na których treść i dobór uczących się nie ma wpływu. Kandydaci lewicy mówili, że opowiadają się za natychmiastowym wycofaniem finansowania lekcji religii w szkołach i przedszkolach, wyprowadzeniem ich z tych instytucji oraz postulują zniesienie klauzuli sumienia, aby dostępne były wszystkie legalne produkty i usługi medyczne.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Dominika Kossakowska,PAP/ko)