W Klubie Pod Jaszczurami w Krakowie odbędzie się konferencja poświęcona losom SKS-u. Specjalnym gościem będzie historyk i eseista - profesor Andrzej Chwalba. Na spotkaniu pojawią się także byli członkowie Komitetu. A na koniec przewidziano koncert Elżbiety i Wojeciecha Wojnarowskich.
Adam Jastrzębski - były działacz SKS-u zapowiada, że z historią o Studenckim Komitecie Solidarności chcą przede wszystkim trafić do młodych ludzi.
Studencki Komitet Solidarności to grupa opozycyjna utworzona w Krakowie przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. SKS organizował wyjazdy szkoleniowe w czasie wakacji, wykłady o zakazanych w PRL tematach, debaty polityczne o sytuacji w kraju. Współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych. Bezpośrednią przyczyną powstania SKS-u była śmierć Stanisława Pyjasa.
W działalność SKS-u zaangażowane były również osoby znane później z życia publicznego. Między innymi Bronisław Wildstein, Boogusław Sonik, Lesław Maleszka czy Ludwik Dorn.
(Elż bieta Żywioł/jp)
- A
- A
- A
Jubileusz 35-lecia Studenckiego Komitetu Solidarności
Studencki Komitet Solidarności świętuje 35-lecie powstania.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
18:07
Outsider kontra ligowa czołówka. Termalica podejmuje Górnika RELACJA MINUTA PO MINUCIE
-
18:00
Kraków: młody mężczyzna śmiertelnie potrącony przez pociąg
-
17:07
Mniej dzieci, mnóstwo pytań. „Musimy zaakceptować nowy świat”
-
16:19
Grot włóczni sprzed blisko 2 tys. lat odnaleziony w lesie koło Starego Sącza
-
15:27
Jak przebiega adopcja w Polsce? Od karty dziecka do nowej rodziny
-
15:16
Dziecko na czarnym szlaku. Ambicja rodziców czy brak wyobraźni?
-
14:42
Neonowa Nowa Huta. Kolejna instalacja rozbłyśnie w dzielnicy!
-
14:38
"Z kraja brać nie babrać". Romantyczna miłość na dawnej wsi
-
14:34
Jak Wybrać Uczelnię Wyższą? 7 Kluczowych Kryteriów Wyboru
-
13:36
Minister infrastruktury podpisał aneksy dotyczące rozbudowy autostrady A4 o dodatkowe pasy ruchu
-
13:30
KL Plaszow. Jak dziś buduje się pamięć o obozie?
-
13:12
Dziki postrachem wśród mieszkańców powiatu chrzanowskiego. Będzie zgoda na odstrzał?
-
13:10
„Klęska Zachodu”. Francuska diagnoza wojny i nowego układu sił
-
13:02
Victor Ray - I AM. MIXTAPE
-
12:27
W rejonie Rysów miała zejść lawina. Nikomu nic się nie stało
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze