Decyzji nadany został rygor natychmiastowej wykonalności. Dotyczy ona ostatniego z trzech odcinków większej inwestycji – rozbudowy wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły w Krakowie, którą realizują Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Chodzi o prawy wał rzeki od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz.

Celem inwestycji jest ochrona zdrowia, życia i dobytku osób zamieszkujących na terenie bezpośrednio zagrożonym powodzią w Krakowie oraz w Brzegach.

"To ostatnia decyzja administracyjna o pozwoleniu na realizację inwestycji, jaką uzyskaliśmy. Obecnie Wody Polskie RZGW w Krakowie są na etapie rozstrzygnięć przetargowych. Rozpoczęcie robót inwestycyjnych jest planowane na początek przyszłego roku" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Magdalena Gala.

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły w Krakowie jest podzielona na trzy odcinki. Pierwszy to lewy wał rzeki Wisły od mostu Wandy do stopnia Przewóz wraz z wałami cofkowymi rzeki Dłubni; drugi to wał rzeki Wisły od stopnia Przewóz do Suchego Jaru; trzeci to prawy wał rzeki Wisły od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz.

Koszt realizacji projektu jest szacowany na 149,5 mln zł. Prace mają się zakończyć w 2022 r.

Wody Polskie zmodernizują 20 km wałów przeciwpowodziowych na terenie trzech dzielnic Krakowa: Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty. Inwestycja obejmie również część gminy Wieliczka. Jej realizacja pozwoli na kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krakowa, w tym ochronę obiektów o strategicznym znaczeniu dla miasta.

Jak poinformowała PAP Magdalena Gala, zmodernizowane wały przeciwpowodziowe swoim bezpośrednim sąsiedztwem będą chronić 40 tys. mieszkańców oraz ich mienie na obszarze 31 km kw. Mają stanowić także kluczowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe dla infrastruktury miejskiej oraz pobliskich obiektów przemysłowych, m.in. Elektrociepłowni Kraków w Łęgu, oczyszczalni ścieków Płaszów oraz Kujawy, Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Giedroycia, części urządzeń technologicznych Zakładu Hutniczego Arcelor Mittal oraz wielu mniejszych zakładów przemysłowo-usługowych położonych przy ulicach: Lipskiej, Surzyckiego, Rybitwy i Christo Botewa.

 

PAP/bp