Urządzenia badają nie tylko stężenie pyłów PM10 i PM2,5, ale również poziom rzadko mierzonego pyłu zawieszonego PM1 - najgroźniejszego dla ludzkiego organizmu.

"W Krakowie jest już zredukowane palenie w piecach ze względu na wprowadzone przepisy, ale smog komunikacyjny i podwyższone warunki smogowe w tak zwanym obwarzanku powodują, że ten smog jest także w mieście. Co ciekawe, stężenie smogu w centrum Krakowa jest niższe niż w gminach wokół miasta" - mówi Katarzyna Nowak-Dzieszko, doktorantka z Politechniki Krakowskiej.

 

 

Na każdym ekosłupku znajduje się kod kreskowy, który kieruje użytkownika do aplikacji Air Sensor. Ona pokazuje bieżący stan powietrza z konkretnego słupka w konkretnej lokalizacji.

 

Joanna Gąska/jz

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.