Zwycięzca turnieju, rozgrywanego w Palacio de Santona w stolicy Hiszpanii, będzie przeciwnikiem Norwega Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

Partia 24-letniego arcymistrza z Wieliczki, klasyfikowanego na 16. miejscu w rankingu FIDE, z dziesięć lat starszym, 13. na światowej liście czołowym szachistą Azerbejdżanu, zakończyła się po 41 posunięciach.

"Partia bez większych historii. Rywal dobrze zareagował w debiucie. Janek miał szanse na jakąś przewagę, ale wydaje mi się, że przeoczył ruch czarnych f5. Po tym posunięciu zamyślił się na dłużej, a to znaczy, że była to dla niego niespodzianka. Gdyby przewidział ten ruch, być może miałby lepszą pozycję i szanse na wygraną. W sumie remis w tej partii był dosyć oczywisty" - skomentował dla PAP trener kadry narodowej, arcymistrz Bartosz Soćko.

Wcześniej Duda z Radżabowem stoczyli tylko jeden pojedynek w szachach klasycznych. W 2019 roku w superturnieju w holenderskim Wijk aan Zee partia, w której Polak miał czarne figury także nie przyniosła rozstrzygnięcia.

W innych wtorkowych pojedynkach Rosjanin Jan Niepomniaszczi, startujący pod flagą FIDE, wygrał białymi z reprezentantem Francji Alirezą Firouzją, odnosząc drugie zwycięstwo w turnieju. Dało mu to samodzielne prowadzenie, gdyż dotychczasowy współlider Amerykanin Fabiano Caruana w najdłuższej partii dnia zremisował z Chińczykiem Dingiem Lirenem, podobnie jak Węgier Richard Rapport z innym reprezentantem USA Hikaru Nakamurą.

W trzech pierwszych rundach Duda zremisował białymi z Rapportem i Lirenem oraz czarnymi z Caruaną i w stolicy Hiszpanii pozostaje niepokonany. Z dorobkiem dwóch punktów zajmuje trzecie miejsce, a taki sam bilans mają Rapport i Nakamura.

W środę najlepszy polski szachista zmierzy się czarnymi z innym debiutantem w turnieju kandydatów, najmłodszym w stawce, 19-letnim Firouzją. Potem, w kolejnych czterech swoich partiach jeszcze trzy razy będzie grał także tym kolorem.

"Firouzja przegrał dzisiaj emocjonującą partię z Niepomniaszczim, w której wiele się działo. Duda na razie gra bardzo solidnie. Właściwie w żadnej partii nie stał gorzej. Trzeba liczyć na to, że w pewnym momencie uda się coś wygrać. W takim turnieju nie trzeba zwyciężać za wszelką cenę, ważne jest, by przede wszystkim nie przegrywać. Jeśli gdzieś tam cały punkt uda się zdobyć, bedzie dobrze" - dodał Soćko.

Impreza w Madrycie potrwa do 4 lipca. Dni przerwy zaplanowano na 24 i 28 czerwca oraz 2 lipca.

Pula nagród wynosi 500 tys. dolarów. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wzbogacą się o: 48, 36 i 24 tys. dol. Za każde wywalczone pół punktu zawodnicy otrzymują ponadto 3,5 tysiąca USD.

Wyniki 4. rundy:

Jan-Krzysztof Duda (Polska) - Tejmur Radżabow (Azerbejdżan)  remis
Jan Niepomniaszczi (FIDE) - Alireza Firouzja (Francja)     1:0 
Richard Rapport (Węgry) - Hikaru Nakamura (USA)        remis 
Ding Liren (Chiny) - Fabiano Caruana (USA)          remis

Klasyfikacja po czterech rundach:
1. Niepomniaszczi 3 pkt 
2. Caruana     2,5 
3. Duda      2 
4. Rapport     2 
5. Nakamura    2 
6. Liren      1,5 
  Radżabow    1,5
8. Firouzja    1,5