Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dla przepracowanych - alpakoterapia!

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2018.08.17 14:30 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:42 )
Są towarzyskie i nie wyobrażają sobie życia w samotności. Największą część doby poświęcają jednak na jedzenie. Obcowanie z nimi ma udowodnione właściwości terapeutyczne. Uspokajają oddech i obniżają ciśnienie. Stąd coraz bardziej popularna staje się tzw. alpakoterapia. Korzystają z niej nie tylko dzieci, ale także nieco starsi – przepracowani, którzy potrzebują kontaktu z naturą. Jedną z największych w Polsce hodowli alpak, która działa od kilku lat pod Krakowem, odwiedziła Dominika Kossakowska.

Posłuchaj materiału Dominiki Kossakowskiej
Czy alpakoterapia działa, sprawdzała Dominika Kosskowska

Udomowiono je około 6 tysięcy lat temu. Fascynują swoim wyglądem, inteligencją i spokojem. Są czujne i ciekawe świata. Kontaktują się przez delikatne pomrukiwanie. Dostarczają hodowcom nie tylko dobrej jakości wełnę, ale obcowanie z nimi jest ciekawą alternatywą na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza w wakacje. Stąd coraz bardziej popularny staje się spacer z alpaką czy tzw. alpakoterapia.

Kto korzysta ze spaceru z alpaką?

- Bardzo różne osoby, najczęściej ludzie, którzy chcą przez chwilę oderwać się od swoich spraw. Dowiedziono, że przebywając przy alpace doprowadzamy do sytuacji, że spada ciśninie krwi, uspokaja się oddech. Wchodzimy w stan relaksu, tylko  poprzez to, że spokojnie przebywamy z tymi zwierzętami. W przypadku dzieci z autyzmem alpaka też jest bardzo wdzięcznym partnerem - mówi Paweł Najbar, hodowca alpak z Sieborowic pod Krakowem.

Alpaka sama z siebie nie potrzebuje do szczęścia człowieka, ale jest miękka i śliczna, co można wykorzystać w terapii. Zwierzęta wykorzystywane do pracy z ludźmi są jednak odpowiednio szkolone, a wcześniej selekcjonowane ze stada. Alpakoterapia prowadzona jest pod opieką pedagoga. W Polsce dopiero od niedawna praktykowana jest jako dziedzina zooterapii.

Dominika Kossakowska/jgk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię