- A
- A
- A
Dawny hotel Cracovia będzie własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Umowa została podpisana
Położony w centrum Krakowa budynek po hotelu Cracovia będzie własnością Muzeum Narodowego. Umowę finalizującą zakup budynku dla Muzeum podpisali w czwartek w Warszawie minister kultury Piotr Gliński i dyrektor Muzeum Andrzej Betlej. Uroczystość odbyła się w gmachu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sygnatariuszem umowy jest także przedstawiciel spółki Echo Investment - dyrektor zarządzający Mikołaj Martynuska.„Muzeum Narodowe w Krakowie zakupuje budynek, który znają wszyscy mieszkańcy Krakowa - budynek dawnego hotelu Cracovia wraz z działką. Budynek jest usytuowany naprzeciwko głównego gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie" - zwrócił uwagę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Jego zdaniem, dzięki temu zakupowi będzie można stworzyć "swoiste centrum kulturalne". "Umożliwi to Muzeum Narodowemu w Krakowie prezentacje głównie zbiorów dotyczących dizajnu i architektury” – powiedział szef resortu kultury. Dodał, że „cena za tę nieruchomość w centrum Krakowa to 29 mln zł plus VAT”, a także, że zakup jest efektem decyzji politycznej polskiego rządu. „Udało się w tegorocznych środkach budżetowych znaleźć pieniądze na kulturę, dzięki temu, że budżet został tak dobrze zrealizowany, mamy znacznie większe wpływy (...). Korzystając z tego można było utworzyć tę specjalną rezerwę na zakup dóbr kultury” – podkreślił minister.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej ocenił, że „dzięki temu zakupowi potrzeby muzeum w perspektywie długiego czasu będą zaspokojone”. „W tym gmachu znajdą się z pewnością także nowoczesne magazyny muzealne – również udostępniane publiczności” – zaznaczył.
Głos zabrał także wicedyrektor placówki Andrzej Szczerski, który podkreślił, że „dzięki temu zakupowi można myśleć o otwarciu nowej galerii, poświęconej dizajnowi”. „Dla polskiej kultury jest to niezwykle ważny rozdział. Polska miała wielkie osiągnięcia w historii dizajnu i paradoksalnie prawie w ogóle ich do tej pory nie pokazywała” – podkreślił.
W gmachu d. Cracovii prezentowane będą obecne i przyszłe eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego, przedstawiające rozwój polskiej sztuki wzornictwa.
„Chcemy umieścić w nim również prezentację architektury współczesnej oraz magazyny otwarte dla publiczności. To muzeum będzie muzeum nowego typu – pokaże obiekty nie tylko w ich wartości estetycznej i historycznej, ale także to, jak powstają, jak funkcjonują i w jaki sposób kultura materialna może być szeroko rozumiana. To muzeum związane z rozwojem polskiej myśli innowacyjnej” – ocenił Szczerski. Zapowiedział, że pierwsza wystawa w nowym gmachu może zostać otwarta już w maju 2017 r.
Dawny hotel Cracovia wybudowany w latach 1961-1964 znajduje się u wylotu krakowskich Błoń naprzeciwko gmachu głównego Muzeum Narodowego. Zgodnie z planami ma się tam mieścić kolejny oddział muzeum (dedykowany architekturze i designowi) oraz muzealne magazyny. Na czas planowanej w kolejnych latach modernizacji gmachu głównego MNK zostaną tam przeniesione także biura.
Echo Investment kupiło budynek dawnego hotelu Cracovia od Orbisu w 2011 roku za 32,51 mln zł netto. W umowie został ustanowiony zakaz prowadzenia działalności hotelowej w nieruchomościach na okres 10 lat.
Po ogłoszeniu transakcji w Krakowie rozgorzała dyskusja na temat wartości architektonicznej i historycznej budynku, zbudowanego w latach 1961-1964 według projektu Witolda Cęckiewicza, „jednego z najwybitniejszych polskich architektów drugiej połowy XX wieku, przedstawiciela modernizmu powojennego” – przypomniał Szczerski.
„Ten budynek reprezentuje to, co dobrego działo się w polskiej architekturze lat 60., tę wersję modernizmu, która wykształciła się już po okresie odwilży. Ten budynek zasługuje na uwagę i ocalenie” – ocenił.
W listopadzie tego roku obiekt, który był wcześniej na miejskiej liście zabytków, został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków razem ze znajdującym się obok kinem Kijów. Ale decyzja ta jest nieprawomocna, bo właściciel złożył odwołanie. Inwestor początkowo chciał w miejscu hotelu stworzyć galerię handlową, na co nie godziły się władze miasta. Później zaproponował wybudowanie obiektu biurowego.
Ja uważałem, że Cracovia to dziedzictwo. Ruszanie tego byłoby zbrodnią. To, że ten budynek ocalał i jest dla niego cel to jest w porządku - mówił w rozmowie z Jackiem Bańką dr Andrzej Nowakowski, szef wydawnictwa Universitas.
Umowa podpisana. Hotel #Cracovia oficjalnie kupiło @MKiDN_GOV_PL za 29 mln zł. To chyba koniec ogromnych reklam na tym budynku. pic.twitter.com/90Y53BOQgH— Teresa Gut (@TereskaGut) 29 grudnia 2016
(PAP/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
09:39
Tarnów zmienia zasady ruchu na tymczasowym rondzie. Kierowcy pojadą na wprost
-
08:53
Borax zamiast lekarza. Jak internet sprzedaje fałszywą nadzieję?
-
08:15
Arkadiusz Mularczyk (PiS): Zełeński realizuje agendę Niemiec, by skłocać się z Polską
-
07:46
Tarnów chce więcej kontroli na ul. Lwowskiej. Ciężarówki nadal łamią zakaz
-
07:30
Bezpłatne kontrole rowerów wracają do Krakowa. Akcja startuje na Rondzie Mogilskim
-
07:09
Turystka porażona piorunem w Tatrach. Ratownicy sprowadzali ją pieszo
-
07:00
Pierwsze 1000 dni, presje i perfekcja. Jak mądrze wspierać rozwój dziecka?
-
06:52
Nowa Huta odnawia pamięć o Solidarności. Trwa remont pomnika
-
06:29
Burze i wysoka temperatura w Małopolsce. Noc przyniesie uspokojenie pogody
-
06:02
Rusza remont Mostu Kotlarskiego. Najpierw zmiany nocą, potem zwężenia dla kierowców
-
23:00
Stefan Błaszczyński/ Piwnica Świętego Norberta
-
22:46
Teatr Tej Ziemi - Janosik Przebudzenie
-
22:20
Poważny wypadek w Skawicy. Pięć osób rannych, na miejscu śmigłowiec LPR
-
21:36
Feeria barw i karpacki folklor. Zobacz zdjęcia z Biesiady Karpackiej
-
21:05
Anoreksja, bulimia, objadanie – to nie problem z jedzeniem. To wołanie o pomoc
-
20:29
Zabytkowy tramwaj zderzył się z samochodem. Do Krakowa trafił ledwie kilka dni temu
-
19:55
Właściciel Bruk-Bet Termaliki: Chcemy jak najszybciej wrócić do Ekstraklasy
-
19:40
„Życie w ułamku sekundy potrafi obrócić się w inną stronę”. Rafał Mikulec o trudnym powrocie po kontuzji i wyzwaniach w Ekstraklasie
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
-
10:45
Kraków dr Moniki Widzickiej - odc. VIII - "Muzyka w salonie”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze