- A
- A
- A
Byłe tereny klubu sportowego "Garbarnia": osiedle mieszkaniowe zamiast terenów rekreacyjnych
Na byłych terenach klubu sportowego "Garbarnia" powstaje... osiedle mieszkaniowe. Kolorytu całej sprawie nadaje fakt, że zgodnie z zapisami umowy wieczystej - mogły tu powstać jedynie obiekty sportowe i rekreacyjne. Mimo to deweloper przy ulicy Rydlówka stawia właśnie osiedle, a władze Krakowa chcą zmienić zapisy w umowie wieczystej tak, aby inwestycja mogła powstawać dalej.Kluczowe pytanie brzmi: jak to się stało, że tereny klubu sportowego trafiły w ręce dewelopera? Wszak zalano betonem atrakcyjne, a do niedawna zielone tereny, które należą do miasta. Wszystko zaczęło się od przekazania tego miejsca - w ramach umowy o użytkowaniu wieczystym "Garbarnii".
"Klub sportowy, by zarobić na swoje potrzeby inwestycyjne i sportowe, odsprzedał tereny deweloperowi. Miał takie prawo, bo użytkowanie wieczyste jest zbywalne. W międzyczasie w 2008 roku uzyskana została decyzja o warunkach zabudowy. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem. W oparciu o "wuzetkę" wydane zostało pozwolenie na budowę. Inwestycja jest w trakcie realizacji" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Jan Machowski z krakowskiego magistratu.
Umowa o użytkowaniu wieczystym mówi jednak wyraźnie, że mogą tam powstać tylko tereny sportowo-rekracyjne. Dlaczego wobec tego deweloper buduje osiedle mieszkaniowe? "Organ wydający pozwolenie na budowę, czy wcześniej decyzję o warunkach zabudowy, nie może nie wydać decyzji tylko dlatego, że w umowie użytkowania wieczystego wskazano inny cel tego terenu. Wszystko odbywa się więc zgodnie z prawem" - dodaje Jan Machowski.
Okoliczni mieszkańcy są przerażeni, bo ich życie, zaczyna toczyć się pod "dyktando betonu". "Co chwilę coś budują. Było tu kiedyś pięknie, tyle łąk. Dość tego" - mówią w rozmowie z reporterem Radia Kraków oburzeni mieszkańcy.
To jednak nie koniec całej sprawy. Władze Krakowa skierowały sprawę do sądu. Doszło do rozmów, bo w czasie procesu deweloper nie mógłby sprzedawać mieszkań. Władze postanowiły zmienić zapisy umowy o użytkowaniu wieczystym, tak aby deweloper nie miał problemów z dokończeniem inwestycji. "W zamian za to deweloper zapłaci miastu kwotę 5 milionów złotych, która wpłynie do budżetu miasta" - mówi Machowski.
Prawo to jedno, a opinie mieszkańców - to drugie. "To jest trochę nie fair. Nawet nie trochę. To jest w ogóle nie fair" - mówią krakowianie. Co ciekawe, Machowski przyznał, że w Krakowie urzędnicy często nie radzą sobie z dobrze funkcjonującymi deweloperami. "Działamy w oparciu o prawo, które jak widać jest bardziej przychylne deweloperom" - wyjaśnia Jan Machowski.
W ostatnich latach w Krakowie mówi się, że życie biegnie pod dyktando deweloperów. W tym przypadku - trudno się z tym nie zgodzić, bo jak to możliwe, że na terenach klubu sportowego powstaje osiedle mieszkaniowe, a urzędnicy bezradnie rozkładają ręce?
O komentarz w sprawie zapytaliśmy też dewelopera. W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie, a oto jego fragment: "Postanowiliśmy wnieść opłatę za zmianę celu użytkowania wieczystego, mając na uwadze dbałość o zapewnienie ciągłości realizacji inwestycji. Jednocześnie podkreślamy, że nasze stanowisko dotyczące braku zasadności tej opłaty nie uległo zmianie. W dalszym ciągu uważamy bowiem, że miasto, nakładając opłatę za zmianę przeznaczenia działki, działa bez podstawy prawnej. W tym zakresie nie wykluczamy konieczności rozstrzygnięcia sprawy w postępowaniu sądowym".
(Grzegorz Krzywak/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:01
Wstrzymany ruch pociągów na trasie Tarnów - Kraków
-
07:55
Na razie wolno tylko trenować. Stadion żużlowy w Tarnowie wciąż bez licencji na rozgrywanie zawodów
-
07:39
Mieli przepust, mają "most" i wiele obaw przed zalewaniem. Dziś protest na Tuchowskiej
-
07:20
Potajemne nagrania rozmów przedsiębiorcy z władzami Nowego Sącza. W tle sprawa budowy stadionu
-
07:02
W czwartek na maturze egzaminy z geografii i z języków mniejszości narodowych
-
06:46
Załamanie pogody w Małopolsce. Będzie chłodno, deszczowo, spaść może także śnieg
-
06:27
Child Alert odwołany. 11-letnia Patrycja została odnaleziona
-
06:08
Dziś ostatni akcent egzaminu ósmoklasisty - język obcy. Ponad 98 proc. wybrało angielski
-
06:06
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 15.05
-
21:14
Przez lata zasłaniały malowniczą panoramę Tatr. Billboardy znikną z okolic Zakopianki
-
19:25
Policja uruchomiła Child Alert. 11-letnia Patrycja odnaleziona
-
18:47
Cięcia w rozkładach tramwajów i autobusów. Mieszkańcy: remont mostu Grunwaldzkiego to tylko pretekst
-
18:11
Grupa Azoty tonie w długach. Ratunkiem proch i nitroceluloza dla zbrojeniówki?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze