Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Będziemy gotowi na przyjęcie papieża. KOMENTARZE

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2013.07.29 17:09 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:05 )
W 2016 roku Kraków będzie organizatorem Światowych Dni Młodzieży. Decyzję ogłosił w Rio de Janeiro papież Franciszek. Krakowianie cieszą się, ale zdają sobie sprawę, że to wielkie wyzwanie organizacyjne.

fot:Piotr Krwaczyk

Rio w Krakowie

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz w specjalnym oświadczaniu nagranym dla zgromadzonych w sanktuarium w Łagiewnikach mówił, że goszczenie spotkania młodych, to dla Krakowa i całego kraju wielka radość.

- Goszczenie spotkania młodych, to dla całego kraju wielka radość. Kraków się otwiera, będzie się radował z przyjazdu młodzieży z całego świata, zrobimy wszystko, by przyjąć Was w sposób godny i serdeczny - mówił metropolita.

Kardynał Dziwisz podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży łączą się zawsze z postacią błogosławionego Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że będziemy go mogli uczcić już w Polsce jako świętego - zaznaczył.

Kolejne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie!

Oczekuje się, że za trzy lata do Krakowa może przyjechać nawet kilka milionów młodych wiernych przyjedzie do Krakowa. Władze kościelne i państwowe zastanawiaj się jak sprostać wyzwaniu organizacji wydarzenia. Błonia i Podbiednik to pierwsze lokalizacje światowych Dni Młodzieży. - Zawsze Błonia były tym miejscem. Sądzę, że to tam pozostanie - mówił w rozmowie z Jackiem Bańką w programie O tym się mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

J. Majchrowski: Nie takie imprezy Kraków organizował

Najważniejsze będzie stworzenie sprawnego biura administracyjnego Światowych Dni Młodzieży, zauważa ks.biskup Damian Muskus . Już rozpoczęło liczenie miejsc noclegowych w akademikach, campingach i parafiach. Poszukiwane jest również miejsce, w którym będzie mogło zgromadzić się od 1,5 miliona do nawet 3 milionów pielgrzymów. Jako potencjalne lokalizacje na główne uroczystości wskazywane są Błonia oraz lotnisko w podkrakowskim Pobiedniku.

M. Sowa: Będziemy gotowi na przyjęcie papieża

Małopolska będzie gotowa na przyjęcie papieża, niezależnie od tego kto będzie nią rządził - zapewniał poranny gość Radia Kraków, marszałek Małopolski, Marek Sowa . Według marszałka, dzięki decyzji papieża uda się, między innymi, przyspieszyć budowę drogi S7, czyli trasy z Warszawy do Krakowa. Marszałek Sowa dodał, że także północna obwodnica Krakowa jest na takim etapie, że mogłaby zostać ukończona przed 2016 rokiem . Z opóźnieniami przebiega za to remont linii kolejowej z Katowic, przez Kraków do Rzeszowa, ale i ona ma szanse na zakończenie przed Światowymi Dniami Młodzieży. Prawie na pewno zakończy się rozbudowa krakowskiego portu lotniczego. Nowy terminal będzie mógł przyjąć 7 milionów pasażerów rocznie.Światowe Dni Młodzieży to wielkie wyzwanie duchowe - mówi ojciec Paweł Kozacki - przeor krakowskich dominikanów. Po radości i entuzjazmie towarzyszącym wiadomości o ogłoszeniu Krakowa gospodarzem Światowych Dni Młodzieży przyszedł czas na ciężką pracę - dodaje ojciec Paweł Kozacki. Do przygotowania od strony religijnej Światowych Dni Młodzieży Kościół ma trzy lata. Nie może też liczyć, że wydarzenie o takiej randze będzie "samograjem" - dodaje o. Kozacki.

Organizowanie Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, to dla Krakowa zaszczyt, wielka szansa ale i wyzwanie. Tego zdania jest ksiądz Krzysztof Ołdakowski, jezuita.
Ksiądz Ołdakowski przyznał, że wybór Krakowa nie jest wielkim zaskoczeniem. Według niego, za tą kandydaturą przemawiała postać związanego z Krakowem Jana Pawła II, twórcy Światowych Dni Młodzieży.

- Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku będą dla Polaków wyjątkowe również ze względu na postać papieża Franciszka, który cieszy się dużą popularnością w naszym kraju - mówił jezuita.

- Na świecie jest wiele miejsc, które starają się o ten zaszczyt. My ten zaszczyt zawdzięczamy przede wszystkim błogosławionemu Janowi Pawłowi II i wyjątkowej więzi papieża-Polaka z Krakowem - podkreślił Jacek Majchrowski. Jak dodał, to wydarzenie będzie miało ogromną wartość promocyjną dla miasta.

- Jestem przekonany, że Kraków doskonale poradzi sobie z organizacją tego przedsięwzięcia. Nasze służby i jednostki wielokrotnie udowadniały, że są odpowiednio przygotowane, czego przykładem mogą być choćby pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Benedykta XVI" - zaznaczył prezydent Krakowa. Dodał, że współpraca urzędników miasta i województwa ze stroną kościelną przebiega bez zarzutu. J. Majchrowski: Nie takie imprezy Kraków organizował


Według porannego gościa Radia Kraków, Józefa Lassoty, posła Platformy Obywatelskiej i byłego prezydenta Krakowa, Światowe Dni Młodzieży są szansą na dokończenie północnej obwodnicy Krakowa i przebudowę trasy wylotowej na Warszawę. - Każde światowe wydarzenie sprawia, że decydenci będą musieli się zastanowić. Jestem przekonany, że to pomoże. Podobnie w przypadku Igrzysk liczymy na inwestycje. Pan prezydent Komorowski już się wypowiedział, że Światowe Dni Młodzieży to duża sprawa dla Polski - dodał Józef Lassota.

J. Lassota: Dni Młodzieży są szansą na inwestycje

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to dla małopolskich polityków okazja do rachunku sumienia - przekonywał poranny gość Radia Kraków, G rzegorz Biedroń szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku wojewódzkim. Według niego to świetna okazja do walki o pieniądze na budowę dróg i inne małopolskie inwestycje. G. Biedroń: Dni Młodzieży rachunkiem sumienia

Organizacja Światowych Dni Młodzieży to dla Krakowa olbrzymia szansa. To opinia przedstawicieli krakowskiej Rady Miasta. Według szacunków na spotkanie z papieżem Franciszkiem może przyjechać nawet około dwóch milionów pielgrzymów. Radny Andrzej Hawranek mówi, że nie ma przesady w opinii, że każdy z uczestników spotkania będzie potem ambasadorem Krakowa. Oni nie tylko do Krakowa wrócą, ale też opowiedzą o naszym mieście swoim znajomym - podkreśla radny.

Światowe Dni Młodzieży mogą pomóc dokończyć kilka inwestycji ale na pewno nie rozwiążą problemów Małopolski - Zakopane: Park za kilkanaście milionów zamknięty

Światowe Dni Młodzieży czyli spotkanie młodych chrześcijan z wszystkich niemal zakątków ziemi daje szansę spotkania różnych narodów, kultur i tradycji. "

- Najbliższe trzy lata w Krakowie powinno być dobrą okazją, by zmierzyć się z problemami dotyczącymi nauczania etycznego i seksualnego promowanego przez kościół - mówi Marcin Żyła, publicysta Tygodnika Powszechnego. - To, co jest dobre, to fakt, że podczas przygotowań do spotkania nie będzie królować polityka, bo zaangażowani w wiarę, rozmawiają o wierze - dodaje publicysta.


dziennikarze RK/bpWyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię