Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Absurd przy ul. Radomskiej na Prądniku Czerwonym. Wjazd do domu blokuje słup energetyczny

  • Patryk Kubiak
  • date_range Środa, 2024.06.12 17:33 ( Edytowany Środa, 2024.06.12 17:43 )
Ma dwie nogi, blisko pięćdziesiąt lat i blokuje wjazd na podwórko. Słup trakcji energetycznej przy ulicy Radomskiej w Krakowie sprawia, że pan Karol nie może nawet zaparkować przy domu, a kolejne instytucje przerzucają się odpowiedzialnością. Słup stoi, jak stał.

Fot. Patryk Kubiak

Słup należy do spółki Tauron Dystrybucja, ale stoi na działce Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Jest stary, drewniany i zajmuje znacznie więcej miejsca niż zwykły, ponieważ ma dwie podpory. Został tam postawiony za zgodą poprzedniego właściciela działki. Od tego czasu nie da się wjechać na posesję.

Najpierw ojciec pana Karola, a teraz on sam walczą o jego przestawienie od - uwaga - 1975 roku. Pan Karol mówi, że "scenariusz odpowiedzi od lat jest zawsze taki sam".

Zarząd Dróg mnie informuje, że słup jest własnością Tauronu. Tauron jest oczywiście właścicielem słupa, ale co mnie zastanawia, to dlaczego właściciel tej działki nie jest w stanie uzgodnić z Tauronem, jeśli to powoduje kolizję. Z mojego punktu widzenia jest to jedyne miejsce, w którym mam dostęp do drogi publicznej ze swojej posesji.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa nie poczuwa się do odpowiedzialności. Tu cytat: w świetle prawa jest to sprawa między mieszkańcem a Tauronem.

Co na to Tauron?

Spółka dała panu Karolowi zielone światło na interwencję. Jest jeden problem: za przestawienie słupa należącego do firmy Tauron musi zapłacić... sam zainteresowany.

Sprawa jest niestety prosta. Pomoc nie jest bowiem w interesie Tauronu. Z punktu widzenia spółki byłby to nieuzasadniony koszt.

Rozumiemy, że umiejscowienie słupa może powodować pewne niedogodności dla mieszkańców, jednak ponieważ jest to czynne i prawidłowo działające urządzenie, z naszego punku widzenia nie ma przesłanek do zmiany lokalizacji. Oczywiście na wiosek inwestora udzielimy zgody na przeniesienie słupa

mówiła Renata Szczepaniak, rzeczniczka Tauron Dystrybucja.

Gdy dziesięć lat temu pan Karol jeszcze miał nadzieję, że sam załatwi sprawę, koszt przestawienia słupa oszacowano na dwadzieścia tysięcy złotych. Teraz prawdopodobnie cena byłaby podwójna. A rzecz jest poważna, bo zablokowany od lat wjazd stwarza niebezpieczeństwo dla mieszkańców budynku, o czym mówi jedna z lokatorek:

Nie wjedzie tutaj karetka, nie wjedzie straż pożarna. Mieszkała tutaj jakaś osoba, której na tym nie zależało.

Być może jednak mieszkaniec doczeka się interwencji urzędników. Krzysztof Wojdowski z Zarządu Dróg Miasta Krakowa przekazał mi, że nie są stroną w sprawie, ale:

W związku z tym, że jest to sytuacja trudna i kuriozalna, podejmiemy działania i spróbujemy się jeszcze skontaktować z firmą Tauron i wypracować jakieś rozwiązanie.

Również rzeczniczka Tauronu odpowiedziała, że jeśli miasto chce podjąć dialog, by tę kuriozalną sprawę rozwiązać, to są otwarci.

Autor:
Patryk Kubiak

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię