Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kradli miedziane rynny z kościołów i sprzedawali je na złom

Wspólne działania policjantów wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Bochni oraz policjantów Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu doprowadziły do ustalenia i zatrzymania dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za liczne kradzieże z budynków kościołów na terenie powiatu bocheńskiego, wielickiego oraz wadowickiego.

fot: Paweł Topolski

Do pierwszego zgłoszonego przypadku kradzieży rynien z budynku kościoła na terenie powiatu bocheńskiego doszło w nocy z 25 marca w miejscowości Lipnica Murowana. Kolejne kradzieże ze świątyń w Leszczynie i Trzcianie miały miejsce w kwietniu. Wszystko wskazywało na to, że za kradzieżami stoją ci sami sprawcy. Śledczy ustalili ponadto, że przestępcy nie ograniczyli się jedynie do jednego powiatu i dokonywali kradzieży także na terenach innych miejsc w województwie małopolskim. Rynny skradziono także z kościołów w powiecie wielickim oraz wadowickim. Do kradzieży dochodziło zwykle w godzinach nocnych. Wartość skradzionego  mienia oszacowano  na ok. 14 tysięcy złotych

W wyniku pracy policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Bochni oraz policjantów Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu udało się ustalić dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za wspomniane kradzieże. Sprawcy zostali zatrzymani 12 i 14 lipca. Są to 26 i 37-letni mężczyźni, mieszkańcy Krakowa. Jak się okazało, skradzione rynny i rury miedziane były przez sprawców sprzedawane w pobliskich punktach skupu złomu.

Mężczyznom w związku z ich „działalnością” postawiono siedem zarzutów kradzieży. Sprawa jest jednak rozwojowa, gdyż najprawdopodobniej stoją oni za kilkoma innymi kradzieżami miedzianych rynien. Wobec jednego z podejrzanych zastosowano  dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju a w przypadku jednego z zatrzymanych poręczenie majątkowe. Sprawę prowadzi Komisariat Policji w Nowym Wiśniczu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Bochni.

Autor:
Materiały prasowe

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię