Fragment zapisu rozmowy Jacka Bańki z marszałkiem Małopolski - Jackiem Krupą:

Uchwała antysmogowa obejmująca Kraków będzie na sesji sejmiku 30 grudnia?
- Zdecydujemy pojutrze, ponieważ wczoraj wieczorem wpłynął do mnie wiosek od prezydenta Krakowa, który proponuje, żeby do uchwały dołączyć element związany z uchwaleniem podobnych zakazów w okolicznych gminach wokół Krakowa. Będziemy to analizować od strony prawnej. Tak czy inaczej sesja 30 grudnia jest budżetowa. Ona potrwa długo, to kilkadziesiąt głosowań. Na pewno na sesję dotyczącą uchwały antysmogowej przyjdą ekolodzy i przeciwnicy tej uchwały. Nie wiem czy będzie sprzyjająca atmosfera, bo będą musieli długo czekać. Być może 30 grudnia. Na pewno 15 stycznia.

Dobrze zrozumiałem? Prezydent zaproponował, żeby podobne zakazy objęły gminy graniczące z Krakowem?
- Tak. Wczoraj do mnie taki wniosek wpłynął.

Żeby też był tam zakaz palenia paliwami stałymi?
- Tak. To postulat prezydenta Krakowa. To wymaga analizy prawnej. Takie zmiany dotyczące wprowadzenia listy paliw, które można stosować w danej gminie, muszą być zaproponowane przez władze konkretnej gminy. Takich wniosków nie mamy.

Rozumiem, że dyskusja się rozkręca.
- To temat bardzo ważny i wzbudzający emocje.


PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z JACKIEM KRUPĄ


W ubiegłym tygodniu podsumowano konsultacje społeczne dotyczące uchwały antysmogowej. Krakowianie złożyli pod nią 4,5 tysiąca komentarzy. Trwa ich rozpatrywanie. Część z nich dotyczyła rezygnacji z zakazu palenia drewnem w kominkach. Jak wyliczał wicemarszałek Wojciech Kozak, tylko 36 uwag dotyczyła uchylenia zakazu palenia węglem w Krakowa, który miałby wejść w życie na początku 2019 roku. 

Pod koniec listopada Kraków przygotował tzw. awaryjny plan antysmogowy. Zakłada on trzy działania: obniżenie poziomu alarmu smogowego, darmowa komunikacja miejska dla kierowców, ograniczenia wjazdu do centrum dla ciężarówek. CZYTAJ

 

 

 

(RK/ew)