W niedzielę obchodzony jest w Polsce Dzień Ojca. Obchodzi go 86 proc. uczestników badania.

Z badania "Jacy są współcześni ojcowie" wynika, że na ojcostwo między 31. a 35. rokiem życia decyduje się 28 proc. mężczyzn, między 36. a 40 rokiem życia - 25 proc., między 26. a 30 rokiem życia - 23 proc., po 40. roku życia - 19 proc., a między 20. a 25. rokiem życia - 5 proc.

Według respondentów 71 proc. współczesnych ojców przejmuje model świadomego ojcostwa. Na pytanie jak zmieniła się rola taty, 33 proc. odpowiedziało, że bardziej angażuje się w wychowanie dzieci, 29 proc. odpowiedziało, że przejmuje również obowiązki domowe. Według 27 proc. badanych współczesny tata powinien zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Zdaniem 11 proc. respondentów nic się nie zmieniło i ojciec powinien głównie utrzymywać dom.

Na pytanie, jakie cechy powinien posiadać współczesny tata. 31 proc. ankietowanych odpowiedziało, że powinien być przyjacielski i rozrywkowy. 27 proc. wskazało, że wspierający i romantyczny, 22 proc., że edukujący i życiowy, a 20 proc., że wymagający i silny.

Z relacji z dzieckiem - zdaniem 39 proc. badanych - współczesny tata może czerpać szczęście, radość i miłość. Zdaniem 29 proc. - poczucie dumy, zdaniem 23 proc. - poczucie spełnienia i satysfakcję, a zdaniem 9 proc. - odreagowanie po pracy.

Z badania wynika też, że - w ocenie badanych - współcześni ojcowie od swoich partnerek oczekują przede wszystkim czułości i empatii (36 proc.) oraz wsparcia i partnerstwa (32 proc.). Ważna jest również odpowiedzialność i zaradność (17 proc.), a także siła i determinacja (15 proc.). Od mam swoich dzieci potrzebują pomocy i zaangażowania w świadome wychowanie (odpowiedziało tak 37 proc.) i współdzielenia obowiązków (35 proc.). Ważne są dla nich również wskazówki w opiece nad dzieckiem (17 proc.) oraz edukacji w zakresie nowych metod wychowawczych (11 proc.).

Badani zapytani zostali także jakie obawy mogą towarzyszyć współczesnym ojcom. 35 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ojcowie obawiają się, że nie podołają nowej roli. 27 proc. wskazało, że oprócz nowej roli chcą zapewnić utrzymanie rodziny. Według 21 proc. mogą czuć się słabi, zmęczeni i bez wiedzy. 17 proc. uważa, że ojcowie mogą obawiać się odbioru w pracy urlopu tacierzyńskiego.

Według badanych współczesny tata spędza czas wolny aktywnie, realizując sportowe pasje (odpowiedziało tak 41 proc.), z rodziną (24 proc.), z kolegami na męskich wypadach (23 proc.), relaksując się przed tv lub komputerem (12 proc.).

36 proc. ankietowanych w Dniu Ojca wręcza tylko drobny upominek, 31 proc. spędza ten dzień z tatą na męskich rozrywkach. 28 proc. świętuje go rodzinnie, a 5 proc. nie świętuje go w żaden specjalny sposób.

Na pytanie, z jakiej kategorii rozrywki wybrałbyś prezent na Dzień Ojca, 37 proc. wskazało na rajdowe emocje (jazda off-road, jazda samochodem wyścigowym), 33 proc. - ekstremalne doznania (skok na bungee, strzelnica), 16 proc. - podniebne przygody (lot balonem, lot awionetką), 14 proc. - wodne szaleństwa (rejs łodzią motorową, nurkowanie).

Ankietowani zapytani zostali także, jaki niestandardowy prezent wręczyliby na Dzień Ojca. 32 proc. odpowiedziało, że byłaby to jazda Ferrari lub Lamborghini, 31 proc., że byłby to ekstremalny off-road. 20 proc. podało - degustacja piwa, 11 proc. - pobyt w SPA, 4 proc. - escape room, 2 proc. - wycieczka w świecie wirtualnej rzeczywistości.

Dzień Ojca to święto obchodzone na całym świecie, które ma na celu uhonorowanie ojców i ich roli w rodzinie oraz społeczeństwie. Data obchodów Dnia Ojca różni się w zależności od kraju, ale w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, Dzień Ojca obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca. W Polsce Dzień Ojca przypada na 23 czerwca.

Badanie "Jacy są współcześni ojcowie" zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 527 respondentów w formie ankiety online i w punktach stacjonarnych w czerwcu 2024 r.