Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Święto Wojska Polskiego. Jak Małopolanie świętowali?

Mieszkańcy i turyści zgromadzili się na pl. Matejki w Krakowie, aby wziąć udział w uroczystościach z okazji święta Wojska Polskiego. Jak ocenił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, w sierpniu 1920 r. wydarzył się „cud jedności narodu polskiego, cud braterstwa, cud wspólnej obrony naszej ojczyzny”.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Jak przypomniał wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w swoim przemówieniu przed Grobem Nieznanego Żołnierza, Bitwa Warszawska, której 104. rocznica obchodzona jest w czwartek, często nazywana jest „Cudem nad Wisłą”.

Wtedy wydarzył się cud absolutnie wyjątkowy - cud jedności narodu polskiego, cud braterstwa, cud wspólnej, solidarnej i stanowczej obrony naszej ojczyzny” - podkreślił wojewoda i apelował, aby „ten cud jedności narodu powtórzył się również w dzisiejszych trudnych i niespokojnych czasach, abyśmy byli w stanie ponad władnymi słabościami, ponad wszelkimi ideologiami, zawsze mieć przed oczami dobro, wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

Klęczar podkreślił, że w święto Wojska Polskiego na uroczystościach w całym kraju gromadzą się Polacy, aby oddać hołd tym, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość. Żołnierzom Garnizonu Kraków obecnym na uroczystej zbiórce przed Grobem Nieznanego Żołnierza życzył, „służby bezpiecznej, realizacji misji, z którą do tej służby przyszliście, byście każdego dnia doświadczali szacunku i wdzięczności od wszystkich obywateli”.

„Silna, gotowa armia nie jest potrzebna nam po to, by kogokolwiek atakować, jest potrzebna, by nikomu nie przyszło do głowy podnieść rękę na wolność i suwerenność naszej ojczyzny” - zaznaczył wojewoda i ocenił, że podejmowane dziś przez polski rząd działania mające na celu modernizację polskiej armii mają niespotykany w ostatnich latach zakres i charakter.

Podczas uroczystości dowódca Garnizonu Kraków gen. Adam Joks odczytał list od wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Generał, dziękując zgromadzonym za obecność podczas uroczystej zbiórki w Krakowie ocenił, że jest ona dowodem na to, że „wspólnie czujemy odpowiedzialność za przyszłość naszej ojczyzny”.

„To dzięki waszej solidarności i zrozumieniu nasza armia może z pełnym zaangażowaniem wypełniać swoje obowiązki, wasze wsparcie dla naszych żołnierzy, żołnierzy Garnizonu Kraków (…) jest dla nas nieoceniona” - podkreślił szef Garnizonu Kraków.

Podczas uroczystości na pl. Matejki nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt, odegrano hymn państwowy, odczytano apel pamięci. Żołnierze otrzymali odznaczenia państwowe oraz odebrali decyzje o awansach na wyższe stopnie wojskowe. Obchody zakończyło złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada na placu Matejki.

W Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu odbył się piknik patriotyczny. Był koncert pieśni patriotycznych, rekonstrukcje historyczne, a także wystawa broni strzeleckiej.

W Piwnicznej Zdrój odżyły sceny z czasów II wojny światowej. W parku rekreacyjnym Nakło miała miejsce inscenizacja historyczna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Żandarmeria.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Patryk Kubiak

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię