Dzień Flagi RP nie jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia odbywają jednak liczne uroczystości. W Warszawie na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się uroczystość podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.
W uroczystości weźmie udział para prezydencka Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda, a także wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Odbędzie się defilada oraz pokaz musztry paradnej, wystąpi także Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało-czerwonych używane były także inne barwy.
Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Artykuł 2. Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były
- tak brzmiała przyjęta w 1831 roku przez Sejm ustawa, która jako pierwsza normowała kwestię polskich barw narodowych.
W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel jest u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Te przyjęte przez Sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były symbolem państwa, które nie istniało, i narodu, który pod tymi barwami wybijał się na niepodległość.
Witold Lisowski, historyk, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w latach 1984–1989, powstaniec warszawski, pisał w książce "Polskie symbole narodowe":
Tak więc polskie barwy narodowe wyrosłe z piastowskiego znaku herbowego przebyły długą drogę, zanim stały się oficjalnym symbolem niepodległego państwa. Przez wieki i epoki, począwszy od wojów Chrobrego i Krzywoustego, jazdy Żółkiewskiego i husarii Sobieskiego, kosynierów Kościuszki i powstańców Traugutta, żołnierzy wrześniowego dramatu i żołnierzy zwycięzców, którzy zatknęli swoje biało-czerwone flagi na gruzach Monte Cassino, Warszawy i Berlina. Dla nich wszystkich barwy narodowe symbolizowały "Tę, co nie zginęła". Podobną wymowę zachowały one również dla współczesnego pokolenia Polaków.
Święto flagi państwowej obchodzone jest w wielu krajach, np. w USA i krajach skandynawskich. Najczęściej w tym dniu ozdabia się budynki flagami.