Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

8 dni do końca spisu powszechnego. W Małopolsce spisało się już blisko 90% mieszkańców

Aktualnie najlepiej spisują się powiaty: suski, limanowski i dąbrowski. Kraków wypada nieco gorzej. W stolicy Małopolski jest około 80 procent spisanych mieszkańców, choć wciąż jest to lepszy wynik niż w Warszawie, Poznaniu czy Katowicach.

fot: spis.gov.pl

Do tej pory co druga osoba spisała się przez internet, co czwarta przez telefon, pozostali wypełniali formularze tradycyjnie w biurach spisowych, także tych mobilnych.

Pani Małgorzata tłumaczyła, że spisując się osobiście u urzędnika po prostu czuje się bezpieczniej niż przez telefon:

- Nie chcę podawać danych, gdy nie wiem komu. Mogę zadać dodatkowe pytania.

Urząd statystyczny zapewnia, że telefoniczny spis jest całkowicie bezpieczny. W każdej chwili można poprosić rachmistrza o podanie numeru identyfikatora i sprawdzić go na infolinii 22 279 99 99.

Małopolanie spisujący się przez internet zaznaczają, że w spisie nie są wymagane żadne wrażliwe dane:

Posłuchaj

W Krakowie do tej pory spisało się około 80 procent mieszkańców - informuje Agnieszka Szlubowska dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie

Wyglądamy nieco gorzej niż Małopolska, to nie jest 90, tylko ok. 80%, natomiast gdy porównamy to z innymi stolicami województw, Kraków wypada bardzo dobrze. Wypadamy lepiej niż Warszawa, lepiej niż Katowice.

Ale wciąż co 5. osoba mieszkająca w Krakowie musi się jeszcze spisać:

Niestety zdarzają się odmowy i w przypadku uporczywych odmów jesteśmy zobowiązani do tego, aby składać wnioski o ukaranie takich osób, które notorycznie odmawiają udziału w spisie. Takie pierwsze odmowy w woj. małopolskim niestety mamy.

Jak poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita, najwięcej osób do tej pory spisało się w powiatach suskim, limanowskim i dąbrowskim

Cały czas motywujemy mieszkańców Krakowa, Zakopanego, Brzeska, Nowego Targu do tego, aby w dalszym ciągu dokonywali spisu. Bardzo nam zależy na tym, aby Małopolska była w czołówce.

Ale aby Małopolska na koniec była w czołówce województw, które spisują się najchętniej, trzeba jeszcze zachęcić zapominalskich i tych nieprzekonanych. W ten weekend zaplanowano wiele akcji spisowych. W Krakowie będzie można się spisać w galeriach handlowych, na placach targowych i w specjalnych spisobusach. W sobotę w całym kraju odbędzie się noc spisowa (w centrum kongresowym ICE stanowiska będą czynne do godz 24). W niedzielę ostatnia akcja spisu przy parafiach.

Ale tak jak informowaliśmy, spisać można się przez internet lub telefonicznie. Wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl lub zadzwonić pod numer 22 279 99 99.

Tematy:
Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię