|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rok od wyborów samorządowych w Zakopanem

Przez cały tydzień sprawdzaliśmy, jak idzie realizacja obietnic wyborczych rok po wyborach samorządowych. W piątek odwiedziliśmy Zakopane, w którym drugą kadencję rządzi Leszek Dorula, ostatnim razem startujący jako kandydat Zjednoczonej Prawicy.

Posłuchaj materiału Bartłomieja Grzankowskiego

Fot. Bartłomiej Grzankowski

Ostatnimi czasy sprawą, która wzbudziła wiele emocji i podzieliła mieszkańców była propozycja nowej lokalizacji imprezy sylwestrowej. Zabawa miałaby się odbyć pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Teren leży w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego i zdaniem TPN impreza o takiej skali może negatywnie wpłynąć na tatrzańską przyrodę.

„Ludzie są tu bardzo zadowoleni z tej imprezy. Przyciąga nam gości” - mówili mieszkańcy. Były jednak i głosy krytyczne. „Bardzo niedobrze, że jest to tam organizowane. Za długo to trwa, jest za głośno. Zwierzęta zimują, są niepotrzebnie wybudzane ze snu. Chory pomysł. Rówień Krupowa była lepsza zdecydowanie” - usłyszał nasz reporter.

Jak przekonywał na antenie Radia Kraków burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula, nie ma jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej lokalizacji koncertu.

 

Leszek Dorula: Nie róbmy w tym momencie złego PR wokół sylwestra

 

Nowej lokalizacji koncertu broni przewodniczący Rady Miasta, Jan Gluc ze Zjednoczonej Prawicy. „Te niepokoje staram się studzić, wytłumaczyć, że nie ma żadnego zagrożenia. Tam co roku z powodzeniem odbywa się od kilkunastu lat Puchar Świata” - wskazuje Jan Gluc.

„Sylwester jest tylko i wyłącznie pewnym wydarzeniem. Góry i zwierzęta są tu od zawsze. To powinniśmy promować, skąd pochodzimy. Z Sylwestra nie pochodzimy” - komentował natomiast radny Zbigniew Szczerba z klubu Zakopane 2030.

Obaj radni wskazują natomiast, że ostatni rok burmistrza Doruli to postęp w walce z zanieczyszczonym powietrzem. „Geotermia objęła większą część miasta – hotele, pensjonaty. Ruszyliśmy też z gazyfikacją Zakopanego. Świetnie działa też ekopatrol” - wymienia Jan Gluc. „Należy przyjąć, że w Zakopanem te działania się odbywają. Na ile jest to zasługa Rady Miasta i burmistrza, firm, które chcą wejść do Zakopanego, nie mi to oceniać. Dzieje się to w tej kadencji, co należy docenić” - dodaje Zbigniew Szczerba.

Smog jednak nadal dokucza w Zakopanem, tak jak i korki, których zmniejszenie to także wyborcza obietnica. Jak zapowiada burmistrz Dorula, w związku z tym planowane są kolejne inwestycje. „W tym momencie jest uruchomiona kolej między Nowym Targiem i Zakopanem. Jest budowa lepszego połączenia Kraków-Zakopane, przebudowa Centrum Komunikacyjnego. To nie tylko budynki, ale też przetarg na rondo, plac, utworzenie dworca linii dalekobieżnych. Chcemy, żeby więcej turystów przyjeżdżało autobusami. Jest list intencyjny z ministrem Adamczykiem ws. obwodnicy Zakopanego. Ona idzie od Poronina do Kościeliska. To usprawni ruch. Miasto na tak duże inwestycje nie stać, stąd list intencyjny. Dziękuję rządowi, że włącza się w samorządy i chce wesprzeć samorządy w takich kwestiach” - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków burmistrz Dorula.

Zakopane rozwija też komunikację miejską. Od 1 listopada uruchomiono dodatkowe kursy linii numer 14, a kolejną zapowiedzią jest uruchomienie linii do Kuźnic. Burmistrz obiecuje też inwestycje narciarskie, ale zdaniem opozycji na razie wiele w tej sprawie się nie dzieje.

Przed burmistrzem i zakopiańską Radą Miasta jeszcze jedno wyzwanie. Od lat na wprowadzenie czeka uchwała o działaniu przeciw przemocy w rodzinie. Zakopane to jedyna w Polsce gmina, która nie wprowadziła jeszcze przepisów z rządowej ustawy sprzed czternastu lat. W tej sprawie u małopolskiego wojewody interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

0%
100%