|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Muzeum Tatrzańskie mówi „nie” tandecie na straganach z pamiątkami i ogłasza konkurs

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem naprzeciw chińszczyźnie. Muzealnicy ogłosili konkurs "Pamiątka z Zakopanego". Poszukują czegoś designerskiego, co będzie nawiązywać do kultury górali podhalańskich i tatrzańskiej przyrody. Turyści przyznają, że to dobry pomysł, bo na straganach od lat króluje tandeta.

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

Fot. Magdalena Zbylut-Wiśniewska

„Żeby tu chociaż były prawdziwe korale, prawdziwa ciupaga, a nie chińska to w porządku. Niektóre rzeczy to i w domu możemy sobie kupić” - przyznają w rozmowie z reporterką Radia Kraków turyści.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem chce więc wyprodukować designerską pamiątkę związaną z Podhalem. Najpierw potrzebny jest jednak projekt. W tym celu organizowany jest konkurs "Pamiątka z Zakopanego". Propozycje projektantów muszą nawiązywać do kultury górali i przyrody tatrzańskiej. „Oczekujemy pamiątki ładnej, kojarzącej się z naszym regionem, ale i taniej. Nie szukamy czegoś elitarnego, na co będzie stać tylko najbogatszych turystów. Chcemy, żeby taką pamiątkę mógł sobie kupić każdy” - tłumaczy dyrektor Muzeum Anna Wende-Surmiak.

A o inspiracje nie jest ciężko. „Region ma bardzo bogate tradycje, jeśli chodzi o wzornictwo, formę, wykonanie przedmiotów. Działa tu też ogromna liczba rzemieślników i rękodzielników. Liczymy jednak, że nasz konkurs spotka się z dużym odzewem, ale nie tylko środowiska lokalnego. Podhale i Tatry leżą w sercach wielu Polaków” - dodaje Anna Kozak z działu etnograficznego Muzeum.

Na straganach rzeczywiście trudno o oryginalną pamiątkę z Zakopanego. Najbardziej dziwią jednak te, które z regionem nie mają... nic wspólnego. „Najbardziej rażą przedmioty typu miecz samurajski, chińskie pluszaki w przedziwnych kolorach, które przez to, że nadrukowano na nich napis Zakopane, mają już być regionalną pamiątką” - wskazuje Anna Wende-Surmiak.

Jaka więc powinna być ta idealna regionalna pamiątka? Pomysłodawcy konkursu nie chcą niczego sugerować. „Być może pojawią się na tyle oryginalne pomysły, o których nigdy nie pomyślelibyśmy, że mogłyby stać się pamiątkami z wakacji w Tatrach” - dodają.

Jak przyznała dyrektor Wende-Surmiak - Muzeum będzie chciało zainteresować najciekawszymi projektami Urząd Miasta w Zakopanem. Jest szansa, że nowe gustowne pamiątki za jakiś czas będą widoczne w popularnych turystycznie miejscach.

I dla zainteresowanych: projekt należy wysłać na adres Muzeum Tatrzańskiego do 3 października. Zwycięzca otrzyma 10 tysięcy złotych.

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

100%
0%