Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnowska bania doczeka się w końcu remontu?

  • Tarnów
  • date_range Piątek, 2017.03.10 15:00 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:36 )
Powstała na tarnowskim osiedlu Jasna pod koniec lat 70. XX wieku i jest jedną z niewielu tego typu działających wież ciśnień w Polsce. Wewnątrz bani, albo dętki, jak też mawiają niektórzy, mogłyby się minąć dwie ciężarówki.

Fot. Paweł Topolski

Posłuchaj rozmowy z prezesem tarnowskich wodociagów Taduszem Rzepeckim
Słynna tarnowska "bania". Archiwalne zdjęcia

Na co dzień magazynuje 3 tysiące metrów sześciennych wody dla tarnowian. Starczyłoby to np. do wypełnienia basenu olimpijskiego albo 50 kolejowych cystern.

Bania miała być remontowana już 2 lata temu, ale przegrała z pilniejszymi pracami wodociągów. Jeśli tym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w tym roku zostanie wzmocniona jej konstrukcja, a w przyszłym roku bania zostanie odmalowana. A poza swoim podstawowym przeznaczeniem bania służy też jako punkt orientacyjny.

"To działa tak, że jak nie wiem, jak komuś wytłumaczyć, gdzie jest dane osiedle, to pytam: wiecie, gdzie jest bania? No to ja zaraz obok tej bani. Zawsze ludzie wiedzą tym bardziej, że jak się wjeżdża do Tarnowa, to widać ją z daleka. Widać banię i bloki" - mówią tarnowianie.

Prezes Tarnowskich Wodociągów Tadeusz Rzepecki podkreśla, że bania cały czas działa. "Rzeczywiście może się z pozoru wydawać, że to obiekt muzealny albo wyłączony z ruchu. Natomiast mogę zagwarantować, że codziennie wieczorem jest włączany system pomp, które pompują zbiornik do 95 procent pojemności. I codziennie w nocy i w dzień następnego dnia dziesięć procent obsługiwanych przez nas mieszkańców korzysta z  tego systemu zasilania. Bania pracuje codziennie non stop, napełniana i opróżniana" - mówi Rzepecki. Bania utrzymuje ciśnienie wody m.in. dla części mieszkańców osiedla 25-lecia PRL, Krzyża czy gminy Lisia Góra.

Tadeusz Rzepecki dodaje, że jeśli 21 marca zgromadzenie wspólników spółki zatwierdzi plan działalności wodociągów, to w tym roku zostanie wyremontowana płyta, na której ustawiana jest wieża oraz wzmocniona konstrukcja wieży. "Ci, którzy przeliczali parametry tej wieży, zalecili dodatkowe wzmocnienia konstrukcji. Wiadomo, że jest to konstrukcja stalowa, więc im więcej lat, tym większą ma tendencję, żeby zmniejszać swoją wytrzymałość. I żeby utrzymać ją na bezpiecznym poziomie, trzeba po prostu dołożyć pewne elementy". Natomiast w przyszłym roku bania miałaby zostać odmalowana.

Prezes Wodociągów podkreśla, że bania jest w dobrej kondycji. Po katastrofie hali Międzynarodowych Targów Katowickich wykonano badania  wieży ciśnień w Tarnowie, które wykazały, "że konstrukcja jest bardzo dobrze zaprojektowania, mieści się we wszystkich parametrach wytrzymałościowych i nie ma żadnego zagrożenia. Całość konstrukcji jest bardzo bezpieczna, natomiast jeżeli chodzi o stan techniczny, to zdarzały się rozszczelnienia połączeń konstrukcji zbiornika, ale nie stanowiło to zagrożenia".

Tymczasem mieszkańcom marzy się... kawiarnia albo punkt widokowy na wieży ciśnień. Bo przy dobrej pogodzie z sąsiednich bloków czasem obserwują nawet Tatry. Jednak na ziemię sprowadza ich prezes Rzepecki przekonując, że byłby to ryzykowny pomysł biznesowy także ze względów bezpieczeństwa "nie z powodu technicznego wieży, ale możliwości ingerencji osoby trzeciej w tę wieżę. A druga sprawa, jest to obiekt techniczny, który jest niezbędny miastu". Przynajmniej do czasu wykorzystywania bani. "Jeżeli wieża Eiffla ma ponad 100 lat to dlaczego nasza wieża ma nie trwać jeszcze następnych 100 lat".

A podczas prac renowacyjnych wieża zostanie zabezpieczona przed ptakami, dla których jest atrakcyjnym schronieniem, ale jak przekonuje prezes Rzepecki, nie służy to za dobrze samej bani. 

 

(Bartek Maziarz/jp)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:16

    Avengersi medycyny nuklearnej rewolucjonizują diagnostykę nowotworów. Szpital Uniwersytecki testuje rozwiązanie

  • 19:04

    Studenckie Centrum Konstrukcyjne AGH pomoże rozwinąć innowacyjne pomysły studentów

  • 18:58

    W jakim kierunku powinna rozwijać się komunikacja publiczna w Krakowie i jego okolicy?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię