|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnowianie zapłacą dużo więcej za śmieci. Zmieni się system naliczania opłat

4 złote i 70 groszy od zużytego metra sześciennego wody - taka jest proponowana przez prezydenta Tarnowa nowa stawka za wywóz śmieci posegregowanych. Do tej pory tarnowianie płacili 8 złotych i 50 groszy, ale cena ta nie była związana ze zużyciem wody. W konsekwencji miasto dokładało do systemu około 4 miliony złotych rocznie. Według wyliczeń urzędników, za śmieci nie płaciło kilkanaście tysięcy mieszkańców. Stąd pomysł powiązania cen z zadeklarowanym zużyciem wody. To może oznaczać podwyżkę od 60% nawet do 100%, ale według Romana Ciepieli to najlepsze rozwiązanie.

Posłuchaj co mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa

Zdjęcie ilustracyjne. / fot: pixabay

- Wszystkie gminy mają poważny problem. Wszyscy muszą podnosić opłaty za śmieci. To wybór metody łagodniejszej. Dzisiaj na osobę jest 8,50 zł, przy założeniu, że każdy zużywa 3 m3 wody miesięcznie. Taka jest statystyka. Nowa cena to około 13,50 zł za osobę. To mniej niż jakbyśmy zostali przy obecnym systemie. Wtedy ta nowa cena by wynosiła około 17 złotych. Jeśli ktoś zużywa mniej wody, zapłaci mniej. Dla osób samotnych oznacza to obniżkę - mówi Roman Ciepiela.

Zdaniem tarnowskich urzędników bez podwyżek miasto musiałby w tym roku dołożyć do wywozu śmieci nawet ponad 11 milionów złotych. Jeśli 28 lutego tarnowscy radni zgodzą się na zaproponowaną formę podwyżki za wywóz śmieci, powiększy to wpływy do budżetu o około 9 milionów złotych.

W przypadku śmieci nieposegregowanych proponowana stawka za wywóz śmieci to 9 złotych od zużytego metra sześciennego wody. 

Magistrat wyjaśnia też, że system liczenia opłat za m3 jest mniej wrażliwy na nierzetelność deklarujących i daje się weryfikować w oparciu o dane możliwe do uzyskania od Tarnowskich Wodociągów.

Ponadto Tarnów i dziewięć okolicznych gmin zastanawiają się nad połączeniem sił w sprawie rosnących cen za śmieci. Jednym z pomysłów, nad którym dyskutowano podczas spotkania w tarnowskim magistracie, jest utworzenie grupy zakupowej. Mogłaby ona na przykład ogłaszać jeden przetarg na wywóz śmieci dla aglomeracji tarnowskiej.

Pomysł podoba się wójtowi Gminy Pleśna Józefowi Knapikowi. "Jeżeli byłby zwiększony rynek śmieciowy, cena może być stabilna. Jest większa ilość ton odbieranych śmieci jednorazowo. Firma inaczej sobie też kształtuje wtedy ceny za usługę. Chodzi o to, żeby ceny dla mieszkańców aglomeracji tarnowskiej były na podobnym poziomie" - mówi.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

18%
82%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 69

olek

Poniedziałek, 25 lutego 2019, 14:04

Prezydent nie miał i nie ma pomysłu na miasto Tranów a został wybrany .Szuka tylko pieniędzy u podatników. Niech mu teraz doradza Ciesielczyk. Wszyscy za te pomysły zapłacimy. Zobaczymy jak ten budżet wykona. Wybieram się na sesje ,żeby tłumaczenia Ciepieli i skarbnika posłuchać. Od początku tylko podwyżki. Po co podniósł podatek skoro prąd nie podrożał ?

Odpowiedz

woj

Czwartek, 21 lutego 2019, 14:54

@Janek

Janek nie obrażaj tylko podaj przykład jak to rozwiązać . Ty masz racje, Prezydent tez szuka rozwiązania. Widzisz ja z kolei mieszkam w bloku w sąsiedztwie domków jednorodzinnych , co chwilę jakaś niezła "fura " z domków jednorodzinnych zatrzymuje się przy smietniku i dawaj swoje smieci na nasze konto . On pewno płaci za jedna osobęe bo tyle zadeklarował. Powiedz jak takich gnojków rozliczyc bo to oni w większości nie płacą , a Ty czy ja ponosimy ich koszty. Tutaj rozwiązanie Prezydenta nie byłoby złe bo w domku moze mieszkac nawet 6 osób , a płaca za jedną . W Twoim przypadku to jest do kitu, dlatego trzeba szukać rozwiązań sprawiedliwszych

Odpowiedz

Janek

Środa, 20 lutego 2019, 10:36

Do sądu z tym pójdę, chcę być czysty więc się myje a co to ma do zużycia śmieci? Kogo żeście ludzie wybrali ? Mówię jeszcze raz będę podpisy zbierał i wspólny pozew jak to wejdzie.

Odpowiedz

Janek

Środa, 20 lutego 2019, 10:25

Kogo wybraliście na prezydenta ludzie? Ja mam chore dziecko które samo zużywa jakieś 15 m wody miesięcznie, to co mam zrobić, razem jakieś 25 m miesięcznie to jakieś 120 zł by wyszło a teraz jest 8,50 zł od osoby to 25,50zl czyli podwyżkę bym miał o prawie 100 zł Czy pan Ciepiela jest zdrowy umysłowo? Do sądu z tym pójdę bo jak można powiązać zużycie wody ze śmieciami, co za chory pomysł. Podwyżki jakieś rozsądne a nie jak w moim przypadku o 400 proc

Odpowiedz

proste a uczciwe

Wtorek, 19 lutego 2019, 14:19

Demagogia! To absolutnie nie komunistyczne tylko raczej ewangeliczne bo komu więcej dano od tego więcej się wymaga. Zresztą tzw komuniści też wszystko finansowali łupiąc społeczne doły, nie zaś czerwone elity. Liberałowie dalej chcą łupić biedniejszych pod pozorem tzw niewidzialnej ręki rynku bo to najłatwiejszy i najliczniejszy płatnik.

Odpowiedz

pani od polskiego

Wtorek, 19 lutego 2019, 13:40

@modliszka

Oczywiście że jest. Słabo się starasz i słabo orientujesz.

Odpowiedz

sztandar wyprowadzić

Wtorek, 19 lutego 2019, 13:34

@proste a uczciwe

Karanie za wyższe dochody? Komuniści już dawno to wymyślili.

Odpowiedz

modliszka

Wtorek, 19 lutego 2019, 13:33

@pani od polskiego

bo nie ma?????????

Odpowiedz

proste a uczciwe

Wtorek, 19 lutego 2019, 13:05

Proponuję p Prezydentowi Ciepieli bardziej uczciwe rozwiązanie. Niech opłata za śmieci będzie proporcjonalna do dochodów z PIT-u za poprzedni rok. Przecież im ktoś ma większe dochody to tym więcej kupuje, zużywa i konsumuje a więc generuje więcej śmieci wszelkiego sortu!

Odpowiedz

pani od polskiego

Wtorek, 19 lutego 2019, 10:57

@modliszka

Musi ci wystarczyć mój wpis, skoro nigdzie indziej nie potrafisz znaleźć.

Odpowiedz

sas

Wtorek, 19 lutego 2019, 10:28

wstydzą się decyzji

Odpowiedz

modliszka

Wtorek, 19 lutego 2019, 10:21

@pani od polskiego

" powiedzieli że odrzucą i odrzucą " - moje pytanie brzmi dużymi literami - GDZIE POWIEDZIELI, KTO, DATA WYPOWIEDZI, KTÓRA GAZETA LUB PORTAL bo jak do tej pory nic nigdzie za wyjątkiem twojego wpisu nie słychać

Odpowiedz

qw

Wtorek, 19 lutego 2019, 09:55

Odrzucą chyba dobre projekty

Odpowiedz

pani od polskiego

Wtorek, 19 lutego 2019, 09:25

@modliszka

Nie ma mrzonek. Powiedzieli że odrzuca i odrzucą. Nie ma też żadnej kury, ani żadnego gniazda. Jest za to umowa programowa i jeśli program jest rozsądny to go przyjmują, a jeśli nie, to odrzucają. Ciepiela przez ponad 30 lat na garnuszku podatnika dorobił się takiej buty, że wydaje mu się, ze jest wyrocznią i absolutem. Tymczasem jak wskazują pomysłu rodem z komuny, jest tylko słabym funkcjonariuszem swojej partii i przeciętnym politykierem lokalnym.

Odpowiedz

modliszka

Wtorek, 19 lutego 2019, 09:02

@pani od polskiego

ciekawe co na Ciepiela, że koalicjanci uważają że to jego brednie. Nie ma gorszej rzeczy niż kura ta - co w swoje gniazdo s.. > tak uczyła moja babcia. A w ogóle to dlaczego nie ma jeszcze sprzeciwu NMT.... ??? tylko jakieś mrzonki że to odrzuci

Odpowiedz

My

Wtorek, 19 lutego 2019, 08:30

Brawo panie prezydencie tak trzymać ! Goj musi płacić żebyśmy mieli dobrze . Brawo jeszcze raz .

Odpowiedz

Wtorek, 19 lutego 2019, 08:09

Na podwyżkę swojej pensji trzeba zabrac biednym ludziom i gnębic ich podwyżkami .

Odpowiedz

Wtorek, 19 lutego 2019, 07:22

Do Straszęcina

Odpowiedz

Wtorek, 19 lutego 2019, 07:07

To cały Ciepiela i problem dla miasta.

Odpowiedz