|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnowianie zapłacą dużo więcej za śmieci. Zmieni się system naliczania opłat

4 złote i 70 groszy od zużytego metra sześciennego wody - taka jest proponowana przez prezydenta Tarnowa nowa stawka za wywóz śmieci posegregowanych. Do tej pory tarnowianie płacili 8 złotych i 50 groszy, ale cena ta nie była związana ze zużyciem wody. W konsekwencji miasto dokładało do systemu około 4 miliony złotych rocznie. Według wyliczeń urzędników, za śmieci nie płaciło kilkanaście tysięcy mieszkańców. Stąd pomysł powiązania cen z zadeklarowanym zużyciem wody. To może oznaczać podwyżkę od 60% nawet do 100%, ale według Romana Ciepieli to najlepsze rozwiązanie.

Posłuchaj co mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa

Zdjęcie ilustracyjne. / fot: pixabay

- Wszystkie gminy mają poważny problem. Wszyscy muszą podnosić opłaty za śmieci. To wybór metody łagodniejszej. Dzisiaj na osobę jest 8,50 zł, przy założeniu, że każdy zużywa 3 m3 wody miesięcznie. Taka jest statystyka. Nowa cena to około 13,50 zł za osobę. To mniej niż jakbyśmy zostali przy obecnym systemie. Wtedy ta nowa cena by wynosiła około 17 złotych. Jeśli ktoś zużywa mniej wody, zapłaci mniej. Dla osób samotnych oznacza to obniżkę - mówi Roman Ciepiela.

Zdaniem tarnowskich urzędników bez podwyżek miasto musiałby w tym roku dołożyć do wywozu śmieci nawet ponad 11 milionów złotych. Jeśli 28 lutego tarnowscy radni zgodzą się na zaproponowaną formę podwyżki za wywóz śmieci, powiększy to wpływy do budżetu o około 9 milionów złotych.

W przypadku śmieci nieposegregowanych proponowana stawka za wywóz śmieci to 9 złotych od zużytego metra sześciennego wody. 

Magistrat wyjaśnia też, że system liczenia opłat za m3 jest mniej wrażliwy na nierzetelność deklarujących i daje się weryfikować w oparciu o dane możliwe do uzyskania od Tarnowskich Wodociągów.

Ponadto Tarnów i dziewięć okolicznych gmin zastanawiają się nad połączeniem sił w sprawie rosnących cen za śmieci. Jednym z pomysłów, nad którym dyskutowano podczas spotkania w tarnowskim magistracie, jest utworzenie grupy zakupowej. Mogłaby ona na przykład ogłaszać jeden przetarg na wywóz śmieci dla aglomeracji tarnowskiej.

Pomysł podoba się wójtowi Gminy Pleśna Józefowi Knapikowi. "Jeżeli byłby zwiększony rynek śmieciowy, cena może być stabilna. Jest większa ilość ton odbieranych śmieci jednorazowo. Firma inaczej sobie też kształtuje wtedy ceny za usługę. Chodzi o to, żeby ceny dla mieszkańców aglomeracji tarnowskiej były na podobnym poziomie" - mówi.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

18%
82%