|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Laskowej zachorowalność na raka wzrosła o 200%. "Sami siebie zabijamy!"

Zanieczyszczenie powietrza i wzrost liczby zachorowań na nowotwory to już nie tylko problem dużych miast. Zagrożenie dostrzegają również małe miejscowości, a statystyki coraz bardziej niepokoją. W gminie Laskowa w ubiegłym roku odnotowano wzrost liczby zachorowań na nowotwory aż o 200 proc. Zdaniem kierownika lokalnego ośrodka zdrowia jedną z głównych przyczyn jest zanieczyszczenie powietrza. Posłuchaj:

Posłuchaj rozmowy Sławomira Wrony z Elżbietą Przechrztą

Laskowa. Widok ogólny górnej części wsi. Fot. Jerzy Opioła/wikipedia

- Wszyscy musimy zrozumieć, że często sami się zabijamy. Ludzie wciąż spalają śmieci, choć i tu zanotowaliśmy poprawę. Kominy w domostwach nie mają specjalnych filtrów. Gmina się stara, wywóz śmieci jest zorganizowany, ale wciąż brakuje nam świadomości. Gdy wybieramy sposób ogrzewania domów i to, co będziemy wrzucać do pieca to pamiętajmy, że miał to nie dobrej jakości węgiel a odpady pomeblowe to nie drewno – przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków Elżbieta Przechrzta.

Autorka raportu z niepokojącą statystyką przyznaje, że związek jakości powietrza z zachorowaniami nie został w pełni potwierdzony. Jednak jej zdaniem toksyny wydobywające się z kominów w okresie grzewczym na pewno przyczyniły się do tego zjawiska.

Wójt Czesław Stanisławczyk tłumaczy, że jedynym co dziś można zrobić w tej sprawie jest edukacja i promowanie odnawialnych źródeł energii. Jeszcze w tym miesiącu w Laskowej ma się odbyć jednak spotkanie z przedstawicielami wojewody i parlamentarzystami. Władze gminy chcą apelować o wyznaczenie stref szczególnie zagrożonych. Miałyby w nich obowiązywać niższe ceny lub dopłaty do gazu. Ekonomiczna argument miałby zachęcić mieszkańców do rezygnacji z ogrzewania węglem i przechodzenia na bardziej ekologiczne paliwo.

 

(Sławomir Wrona/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

100%
0%