|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kamieniołom w Beskidzie Wyspowym pod znakiem zapytania. Zainterweniowali mieszkańcy, wójt i aktywiści

400 metrów od stanowisk archeologicznych, 150 metrów od domów oraz 120 metrów od Obszaru Natura 2000 - w Poznachowicach Górnych, w gminie Raciechowice koło Dobczyc ma powstać kamieniołom. Niepokoi to mieszkańców oraz aktywistów.

Posłuchaj, co mówi Maciej Kwaśniewski z inicjatywy obywatelskiej "Lokomotywa"

Fot. T. Bździkot

Mieszkańcy i aktywiści boją się, że kamieniołom zagrozi historycznemu i przyrodniczemu obszarowi. Inwestycja, ma powstać na obszarze 1 hektara u podnóża góry Grodzisko. Tuż obok znajdują się pozostałości po osadnictwie z V wieku przed naszą erą. "We wczesnośredniowiecznej Polsce znajdował się tam tzw. Zamek Strzyżycki, jedna z najpotężniejszych budowli obronnych ówczesnej Polski, chroniąca Wawel od południa. Oprócz tego obok jest cenne grodzisko, które można wiązać z pierwszym osadnictwem zakonów, które docierały do Polski" – wyjaśnia Maciej Kwaśniewski z inicjatywy obywatelskiej "Lokomotywa" i dodaje, że w pobliżu znajdują się też cenne siedliska nietoperzy - nocków orzęsionych.

Mimo takiego sąsiedztwa początkowo na inwestycję zgodził się poprzedni wójt gminy Raciechowice. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała także pozytywną opinię bez konieczności sprawdzania wpływu inwestycji na środowisko. Po sprzeciwie części mieszkańców oraz ekologów, nowy wójt - Wacław Żarski zmienił decyzję poprzednika. "Wystąpiłem o ponowne przeanalizowanie kwestii oddziaływania na środowiska tejże inwestycji, czyli kamieniołomu. Kolejne decyzje wydane m.in. przez RDOŚ i Wody Polskie mówią, że to opracowanie środowiskowe jest konieczne" – tłumaczy wójt Żarski.

Fot. T. Bździkot

Po tych sygnałach od samorządówców i mieszkańców swoją decyzję zmieniła też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie. Jak się okazało, poza bliskim sąsiedztwem ważnych obszarów historycznych i przyrodniczych jest jeszcze jeden problem. "Z karty wynikało, że dość niedaleko znajduje się zabudowa mieszkaniowa. Początkowo podawano odległość 250 metrów, a jednak okazało się, że to 150 metrów. A ponieważ w kamieniołomie miałyby być używane młoty pneumatyczne, stąd analiza akustyczna jest tu bardzo ważna. Chodzi o zabezpieczenie tej zabudowy" – podkreśla Ada Słodkowska-Łabuzek z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Przedstawicielka RDOŚ dodaje, że inspektorzy, wydając opinię nie wiedzieli też o bliskości ważnych stanowisk archeologicznych. Skąd jednak brak takich informacji? Jak się okazuje, RDOŚ przy mniejszych inwestycjach opiera się na... uczciwości ludzkiej. "Analizujemy bardzo dużo dokumentów. Dopiero przy skomplikowanych inwestycjach możemy pozwolić sobie na pojechanie w teren. Opieramy się też na opinii wójta, który wydał decyzję środowiskową i musiał brać pod uwagę inne elementy" – odpowiada Ada Słodkowska-Łabuzek

Teraz jednak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zleciła firmie z Rudy Śląskiej przygotowanie profesjonalnego raportu o wpływie kamieniołomu na środowisko.

Zaniepokojenie powstaniem kamieniołomu w pobliżu ważnego historycznego terenu wyraził także Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz krakowskie Muzeum Archeologiczne, które napisały już w tej sprawie do wójta gminy Raciechowice oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

 

 

(Tomasz Bździkot/ew)

79%
21%