|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Artur Czernecki: upokarzamy niepełnosprawnych

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Artur Czernecki krytykuje doraźne rozwiązanie problemu niepełnosprawnych, którzy od początku roku nie mogą korzystać ze specjalnego busa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Zamiast busa prezydent Nowego Sącza wprowadził zasiłek celowy, który niepełnosprawni mogą przeznaczyć na pokrycie części kosztów dojazdu taksówką do lekarza czy pracy. Uzyskanie pomocy wymaga jednak wypełnienia formalności w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Posłuchaj, co mówi Artur Czernecki

Artur Czernecki. Fot. Damian Radziak

"To jest tragedia, jeśli słyszy się takie rzeczy. Zsyłamy osoby niepełnosprawne, upokarzając je tym samym, robiąc z nich żebraków, do okienka do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Czy los musi być jeszcze gorszy dla nich? Czy ta znieczulica już dosięgła w Nowym Sączu osoby niepełnosprawne?" - oburza się Czernecki.

Z busa MPK niepełnosprawni mogli korzystać w Nowym Sączu od 2004 roku. Wystarczyło tylko zadzwonić do spółki, a kierowca przyjeżdżał specjalnym pojazdem przystosowanym do przewozu wózków inwalidzkich pod dom i dowoził w dowolne miejsce. Osoba niepełnosprawna płaciła tylko niewielką stawkę za przejazd. Powodem zawieszenia usługi miały być wady prawne w umowie pomiędzy miastem, a spółką. Nowa umowa ma być podpisana w lutym.

Wiceprzewodniczący Artur Czernecki nie wierzy jednak, że MPK znów będzie świadczyło usługi dla niepełnosprawnych. Podejrzewa również, że powód zawieszania kursów był zupełnie inny niż wady prawne w umowie.

"Podejrzewam, że jest to kolejne zobowiązanie wyborcze realizowane pod czyimś adresem. Czas pokaże, czy od pierwszego lutego Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne będzie również tę usługę realizowało, czy ewentualnie znajdzie się podmiot zewnętrzny, który z góry by wiedział o tym, że będzie realizował to zadanie, ale trzeba było przewać coś, co trwało od 2004 roku" - mówi.

Jak twierdzą władze miasta, z busa MPK korzystało regularnie pięć osób. Zdaniem Czerneckiego osób korzystających z busa było znacznie więcej, a w niektóre dni MPK odmawiało przewozu z powodu dużej liczby chętnych. W imieniu niepełnosprawnych wystąpił nawet z interpelacją do prezydenta miasta o zakup kolejnego busa dla spółki.   

 

(Bartosz Niemiec/łk)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

83%
17%