|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W wieku 89 lat zmarł kardynał Franciszek Macharski, były metropolita krakowski

Zmarł kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski - poinformował we wtorek zastępca rzecznika Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki. Kard. Macharski miał 89 lat. Kard. Macharski zmarł w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i doznał urazu. Był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła. Kardynał Macharski zostanie pochowany w Katedrze na Wawelu. W czwartek wieczorem zostanie poprowadzony kondukt żałobny, w piątek o 11.00 odbędzie się pogrzeb kard. Macharskiego.

Posłuchaj co mówi ksiądz Piotr Studnicki, zastępca rzecznika krakowskiej kurii

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Kard. Franciszek Macharski był niecodziennym hierarchą. Ujmował bezpośredniością, prostotą i niezwykłym poczuciem humoru. Gdy goszcząc z wizytą w parafii polskiej w Wiedniu został zagadnięty przez wiernych, że wcześniej znali go tylko z telewizji, a teraz mają przyjemność poznać osobiście, stwierdził z właściwym sobie uśmiechem, że niewiele stracili.

Krakowianie i Polacy zawsze będą pamiętać jego obecność pod papieskim oknem 2 kwietnia 2005 roku, kiedy na wieść o odejściu Jana Pawła II, modlił się wraz z tysiącami ludzi, którzy przeżywali żal po odejściu papieża - Polaka. Ich drogi skrzyżowały się dużo wcześniej tuż po wojnie. Największym duszpasterskim wyzwaniem dla kardynała Franciszka Macharskiego było objęcie Archidiecezji Krakowskiej po wyborze Kardynała Wojtyły na stolicę Piotrową.

Przeczytaj: Kardynał Franciszek Macharski we wspomnieniach dziennikarzy i słuchaczy Radia Kraków

Posłuchaj co mówi ks. Bronisław Fidelus, wieloletni współpracownik kard. Macharskiego

Kard. Macharski pochodzi z krakowskiej rodziny kupieckiej. Urodził się 20 maja 1927 r. Do krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego wstąpił tuż po wojnie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 r. z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Przez sześć lat był wikarym w kilkutysięcznej parafii w Kozach, gdzie do dziś wspominane jest jego całkowite oddanie innym ludziom i wyjątkowa osobowość. Potem studiował we Fryburgu Szwajcarskim. Studia zakończył doktoratem z teologii pastoralnej. Był ojcem duchownym, rektorem i wykładowcą w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym.

Objęcie archidiecezji krakowskiej po kard. Karolu Wojtyle nie było łatwe, ale Franciszek Macharski bardzo szybko zaskarbił sobie przychylność i sympatię wiernych. Był twórczym kontynuatorem poprzednika. Przeprowadził kościół krakowski obronną ręką przez lata 80., odważnie stając w obronie represjonowanych i ich rodzin. „Było wiele trudnych spraw, z którymi musiał się zmierzyć, np. związanych z budową kościołów. Dzięki niemu był prawdziwy i niespotykany boom budowlany” - wspominał w jednym z wywiadów bp Tadeusz Pieronek. „Wśród niełatwych zadań była także organizacja papieskich pielgrzymek i ogromna praca duszpasterska dotycząca także podziału administracyjnego Kościoła w Polsce” - dodaje.

Kard. Franciszek Macharski Archidiecezją Krakowską kierował przez niemal 27 lat - od grudnia 1978 do czerwca 2005 r. Wspierał wiele dzieł charytatywnych, rozbudował działalność Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Dla ludzi potrzebujących mógł zrobić naprawdę wiele - na przykład - jak wspomina ksiądz Tadeusz Isakowicz- Zaleski  - kardynał Franciszek wziął udział w sesji fotograficznej do charytatywnego kalendarza Fundacji imienia Brata Alberta, z którą był zaprzyjaźniony.

Jednym z ukochanych miejsc kardynała było sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, którego budowę zainicjował i doprowadził do konsekracji przez Jana Pawła II, który zawierzył wtedy cały świat bożemu Miłosierdziu. Jak bliska była mu ta idea świadczyć może fakt, że jako zawołanie biskupie przyjął przed laty słowa: „Jezu, ufam Tobie!”. To dzięki jego osobistemu zaangażowaniu powstało wiele dzieł miłosierdzia: od domów samotnej matki, przez rodzinne domy dziecka, po zakłady opiekuńczo-lecznicze, poradnie psychologiczne i schroniska dla bezdomnych. Podczas swej posługi biskupiej kard. Macharski ustanowił ponad 200 nowych parafii i wyświęcił ok. 1000 kapłanów.

Najtrudniejszym wyzwaniem było rozwiązanie konfliktu wokół umieszczenia klasztoru kontemplacyjnego Sióstr Karmelitanek Bosych w pobliżu dawnego obozu zagłady Auschwitz. To z inicjatywy kardynała Macharskiego Siostry opuściły to miejsce, szanując protesty strony żydowskiej. Kardynała powołał w Oświęcimiu Centrum Dialogu i Modlitwy, które jest platformą porozumienia międzyreligijnego.

Kardynał Franciszek Macharski był doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu w Taipei na Tajwanie i Uniwersytetu Adamson na Filipinach. Za działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego w 2000 r. otrzymał Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą, a za wieloletnią działalność na rzecz współpracy polsko-francuskiej w 2007 r. - Order Oficera Legii Honorowej.

Gdy 27 sierpnia 2005 roku rządy w archidiecezji krakowskiej obejmował abp Stanisław Dziwisz, wyraźnie wzruszony kard. Macharski powiedział: „Moi bracia i siostry! Jak mam dziękować za to, że jesteście? To jest wielki, błogosławiony dar”. Zapewnił też, że wspólnie ze swoim następcą na urzędzie metropolity krakowskiego będzie się „póki sił modlić i troszczyć o to, żeby rychło Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze”. Był świadkiem kanonizacji Jana Pawła II.


W czasie Światowych Dni Młodzieży kardynała odwiedził papież Franciszek. Był to nieoficjalny i nieplanowany wcześniej punkt wizyty Franciszka w Krakowie. CZYTAJ WIĘCEJ

 

 

 

(Anna Łoś/rk/PAP/ko/kp)

 

 

Kard. Franciszka Macharskiego wspomina bp. Grzegorz Ryś

fot. D.Baraniec

W sanktuarium Ecce Homo na Prądniku Czerwonym została odprawiona msza św. za zmarłego kard. Franciszka Macharskiego. To tam, w klasztorze sióstr albertynek, metropolita spędził ostatnie lata swojego życia.

D.Baraniec/kp

100%
0%