|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Krakowie znów ruszył remont placu Mariackiego

Plac miał być gotowy już co najmniej rok temu. Prace się jednak przedłużały przez zamieszanie wokół... kostki. Tymczasem mieszkańcy Krakowa już zaczynają podejrzewać, że nad placem Mariackim ciąży klątwa.

Posłuchaj materiału Karola Surówki

Plac Mariacki. fot: Marek Lasyk/archiwum

Plac całkowicie wyremontowano zaledwie 10 lat temu. Okazało się jednak, że wybrano wyjątkowo niewytrzymały budulec - wapień turecki - który już po kilka latach popękał.

Ponad trzy lata temu stwierdzono, że plac zostanie ponownie wyremontowany. Drogowcy nie mogli się jednak porozumieć z konserwatorem zabytków odnośnie tego, jaka tym razem kostka powinna zostać wybrana. Drogowcy chcieli granitu, konserwator zabytków - wapienia. Takiego kamienia używano bowiem w Krakowie wieki temu.

W końcu wybrano wapień francuski. Gdy kostka przyjechała do Krakowa okazało się jednak, że nie spełnia wymogów. Trzeba było ją odesłać. Z tego powodu część prac przełożono na początek tego roku.

Teraz drogowcy przekonują, że mają już odpowiednią kostkę. Michał Pyclik z ZIKiT-u przyznaje jednak, że taki kamień będzie wymagał specjalnego traktowania, szczególnie zimą. "Wapień nie jest najlepszym materiałem do brukowania. Jak chodzi o utrzymanie zimowe, jesteśmy w kontakcie z MPO. Chodzi o to, żeby sól nie ingerowała zbytnio w kamień" - dodaje Pyclik.

Historia remontów na placu Mariackim sięga początków XIX wieku. Władze austriackie podjęły decyzję o zasypaniu cmentarza obok kościoła Mariackiego i stworzeniu tam placu. Po kolejnych 100 latach, w dwudziestoleciu międzywojennym, ułożono w tym miejscu kocie łby, wykonane z wapienia wydobytego w okolicach Krakowa. W tej formie plac przetrwał do 2002 roku. Wtedy uznano, że kocie łby trzeba wymienić. Po kilka latach wapień zaczął pękać.

Tymczasem krakowianie w niepowodzeniu remontów na placu Mariackim dopatrują się drugiego dna. Jedni mówią, że to nieboszczycy z dawnego cmentarza kruszą kamień i skłócają urzędników, bo nie podoba im się, że wapień krakowski zamieniono na turecki, a teraz francuski. Inni, w tym krakauerolog Michał Kozioł, podejrzewają... klątwę maszkarona. 

"Miało w Krakowie miejsce tragiczne wydarzenie. Zawieszono na Sukiennicach baner reklamowy. W czasie wielkiej wichury to płótno zadziałało jak żagiel, a maszkaron sięgnął bruku. I stąd ta klatwa" - opowiada reporterowi Radia Kraków historyk. 

Zdaniem krakauerologa jest też sposób na zdjęcie tej klątwy. Maszkarony - jak mówi - mają poczucie humoru, więc wystarczy je rozbawić. Zdaniem Kozioła można wykorzystać rzeźby ptaków na Sukiennicach. Widnieją tam paw, indyk i kogut, które reprezentują trzech wielkich prezydentów Krakowa. Krakauerolog jest zdania, że warto by dołożyć czwartego ptaka, które reprezentowałby odpowiedzialnych za remont placu Mariackiego. Idealny, jego zdaniem byłby Morus Bassanus, po polsku głuptak zwyczajny. 

Prace na placu mają się zakończyć w czerwcu.

 

 

(Karol Surówka/ko)

57%
43%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 11

Korki

Wtorek, 21 marca 2017, 09:16

Pyszałko prze mądrzałki z ZIKiTu do likwidacji.

Odpowiedz

es

Poniedziałek, 20 marca 2017, 16:00

W Tarnowie bedą remontować remontowaną Krakowską to może jakaś kostka z odzysku się znajdzie? Będzie taniej.

Odpowiedz

Krak

Poniedziałek, 20 marca 2017, 14:36

@elkonrado

Jak dużo znaków zapytania tzn. chodzi o kasę.

Odpowiedz

Poniedziałek, 20 marca 2017, 14:21

A pyclik to spec od wszystkiego, co chwile inna dziedzina i wypowiedź nie douczonego urzędnika.

Odpowiedz

Alosza

Poniedziałek, 20 marca 2017, 14:07

@jędrek

Ale urzędnicy ZIKiTu to nie douczeni absolwenci FM i PK i uczelni która uczy jak umiejętnie doić kase miejską. Brawo byle tak dalej.

Odpowiedz

elkonrado

Poniedziałek, 20 marca 2017, 13:59

Może trzeba było wysłać geniuszom z ZIKITu obszar występowania wapieni ? https://pl.wikipedia.org/wiki/Wapie%C5%84#/media/File:PL_wapie%C5%84_z%C5%82o%C5%BCa.png , jest tam całe spektrum od Jurajskiego, przez Karboński i Dewoński w przeróżnych odmianach, a na terenie Małopolskiego i Świętokrzyskiego kopalni jest w bród, najwyżej 100 km wystarczyło przejechać... chcą jakiś wyszukany gatunek którego nie ma na tym terenie? to wystarczy jechać pod Rzeszów... i ceny nie są ani tureckie ani francuskie, tylko rzeszowskie albo kieleckie.... no ale może właśnie o to chodzi, aby się psuło, aby był przepływ dużych pieniędzy bo zawsze coś wtedy ze stołu spadnie ? niekompetencja? głupota? czy korupcja ?

Odpowiedz

eweli

Poniedziałek, 20 marca 2017, 13:22

Jak widać, zajumać kasę miejską też trzeba umieć.

Odpowiedz

kostek

Poniedziałek, 20 marca 2017, 13:14

uppss.. cenzura zabrala moj koment - jego "zlota mysl" to moze by polozyc NASZ MALOPOLSKI wapien, bo nikt nie sprowadzal "wynalazkow" gdy to powstawalo

Odpowiedz

arkt-kryll

Poniedziałek, 20 marca 2017, 13:12

gdyby ZIKIT i KONSERWATOR wiedzieli, ze wapien w pierwszej wersji pochodzil /wg Galla Anonima?/ z odkrywki na Antarktydzie, to by nie popelnili bledu z tureckim czy francuskim... ALE moze PROSCIEJ byloby przy kolejnym (po tym obecnym) remoncie za nastepne 2-3lata dac tam NASZ MALOPOLSKI WAPIEN ktorego wokolo jest pod dostatkiem???

Odpowiedz

jędrek

Poniedziałek, 20 marca 2017, 13:05

Tradycyjnie nikt nie beknie za fuszerkę, byle jakie poprzednie zamówienia, takie samo obecne, zatrudnionych jak mrówek, kasę czeszą, ale odpowiedzialności zero jak to w chorej budżetówce bywa. A wystarczyło się zgłosić do kamieniarza na cmentarzu i zapytać, które kamienie są najbardziej trwałe. Uczelniami poobstawiani, AGH mają pod nosem i mędrki będą gdybać jeszcze pół wieku co tam trzeba położyć aby ich przeżyło. Jutro będą sprowadzać kamień z Marsa, bo nie można tam po prostu wstawić polskiego granitu.

Odpowiedz

Poniedziałek, 20 marca 2017, 10:50

Efekt zaniedbań zikitu i ich kompletniej niewiedzy o wszystkim.

Odpowiedz