|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Powstanie portal "Sakralne dziedzictwo Małopolski". Jego tworzeniem zajmie się Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Ponad 3,3 tys. zdigitalizowanych dzieł sztuki ze 168 obiektów sakralnych Małopolski będzie dostępnych w portalu "Sakralne dziedzictwo Małopolski". Jego tworzeniem zajmie się Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Prace potrwają około trzech lat. Realizacja projektu ma kosztować prawie 4,7 mln zł, z czego blisko 4 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-20.

Dębno fot: Pixabay

W poniedziałek umowę dotyczą portalu podpisali: wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys oraz rektor UPJP II w Krakowie ks. Wojciech Zyzak.

"Czym innym jest dzieło sztuki sakralnej w muzeum, czym innym w kościele. Naszym celem jest pokazanie tych dzieł w kontekście duchowym, religijnym, historycznym i intelektualnym miejsca, do którego zostały ono stworzone" – mówił odpowiedzialny za realizację projektu dr Józef Skrabski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Dodał, że chodzi o pokazanie szerokiemu gronu odbiorców dzieł sztuki w powiązaniu z ich fundatorami, gospodarzami świątyni, artystami i rzemieślnikami.

Prace digitalizacyjne będą realizowane w 48 miejscowościach regionu. Ich specyfika polega na tym, że będą one prowadzone na miejscu - w świątyniach. "Mamy do czynienia z obiektami często trudno dostępnymi. Wiele z nich nie ujrzało światła dziennego, bo np. wisi na plebanii albo jest przechowywane w skarbcu. Bywa i tak, że księża nie zdają sobie sprawy, jakie dzieła sztuki mają w swoich zasobach. Digitalizacja to także forma ich ochrony, pozwala na dokładane opisanie dzieła" - podkreślił dr Skrabski.

W ramach projektu udostępnionych ma być także ponad 205 tys. stron zeskanowanych archiwaliów z archiwów: Krakowskiej Kapituły Katedralnej, Kurii Metropolitalnej i Archiwum Archidiecezji Lwowskiej, które pozostaje w depozycie Uniwersytetu Papieskiego. Tworzeniem portalu będzie się zajmować ok. 30 osób.

Wicemarszałek Stanisław Sorys mówił, że Małopolskę odwiedza rocznie ok. 14 mln osób. Podkreślił, że w strategii rozwoju turystyki ważne miejsce zajmuje turystyka pielgrzymkowa. "Poprzez dofinansowanie projektów takich jak ten, wiele miejsc możemy pokazać jako atrakcje turystyczne. Jeżeli ktoś zobaczy online przepiękne kościółki i dzieła sztuki, zapewne będzie zainteresowany możliwością zobaczenia ich w realu" - mówił Sorys.

Rektor Uniwersytetu Papieskiego ks. Wojciech Zyzak przypomniał, że uczelnia kształci młodych ludzi na kierunku: turystyka religijna i wkrótce opuszczą go pierwsi absolwenci. "Dla naszej uczelni tworzenie portalu oznacza rozwój, możliwość prowadzenia badań i propagowania ich rezultatów. Ważne jest także zachęcanie ludzi do korzystania z dziedzictwa sakralnego" - mówił ks. prof. Zyzak.

Projekt przewiduje m.in. zakup sprzętu fotograficznego i informatycznego oraz opracowanie programu do zarządzania zbiorami.

 

PAP/bp

100%
0%