|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Od poniedziałku na ulicy Konopnickiej w Krakowie pojawił się nowy buspas

O świcie drogowcy wyznaczyli nowy buspas na ulicy Konopnickiej - od ronda Grunwaldzkiego do ulicy Orawskiej, prowadzącej do nowego osiedla. Pas dla autobusów jest zarówno w stronę centrum, jak i w stronę ronda Matecznego. Urzędnicy z ZIKiT-u zapowiadają też, że już niebawem na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Orawskiej włączona zostanie nowa sygnalizacja świetlna.

Posłuchaj opinii kierowców

fot: D. Baraniec

Kierowcy muszą przyzwyczaić się do zmiany na jednej z najważniejszych ulic w Krakowie. Od poniedziałku na ulicy Konopnickiej obowiązuje nowa organizacja ruchu - pojawił się tam buspas. Ma to być ułatwienie dla tych, którzy podróżują komunikacją miejską. 

Kierowcy spodziewali się sporych utrudnień, bo to przecież jedna z ulic Krakowa, na której prawie zawsze są korki. O poranku ruch odbywał się tam płynnie, nie było utrudnień, kierowcy stosowali się do oznakowania. Komunikacja miejska faktycznie jeździła szybciej, bo ma swój wydzielony pas.

Zwężenie do dwóch pasów stało się odczuwalne około godziny 8.30. Kierowcy na zazwyczaj zakorkowanej ulicy Konopnickiej musieli się przenieść na dwa pasy, przez co korek jeszcze bardziej się wydłużał. Niestety część z nich cały czas jeździła na pamięć i nie widziała zmiany organizacji ruchu. 

Większych korków kierowcy obawiają się jednak w godzinach popołudniowych, bo buspas obowiązuje w dwóch kierunkach.

- Z perspektywy busa jest bardzo dobrze. Dla kierowców jest to zwężenie. Dla pasażerów to dobrze, kierowcy jednak cierpią. Trzeba stać w korku. Jest jeden pas mniej. Korki tu zawsze są, bo to wjazd do Krakowa. Po 15-16 też są tu korki, ale w drugą stronę - mówią kierowcy.

Jak jednak mówi Michał Pyclik z ZIKiT-u, to rozwiązanie ma też zachęcić do wybierania komunikacji miejskiej. "Mieliśmy układ trzypasowy. Trzecie pasy nie były wykorzystywane przez kierowców. Postanowiliśmy je przeznaczyć na buspas. On umożliwi pasażerom szybszy przejazd" - dodaje.

Przypomnijmy, że nowy buspas działa pomiędzy rondem Grunwaldzkim a ulicą Orawską, prowadzącą do nowego osiedla. Wydzielony pas obowiązuje zarówno w stronę centrum, jak i ronda Matecznego. Nowy pomysł urzędników najlepiej zostanie zweryfikowany w godzinach szczytu, bo oprócz tego, że w tym miejscu będzie o jeden pas mniej dla kierowców, to jeszcze niebawem na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Orawskiej włączona zostanie nowa sygnalizacja świetlna, która ułatwi dojazd do osiedla.

To kolejny buspas, jaki w ostatnim czasie pojawił się w Krakowie. Osobne pasy dla autobusów wyznaczono też między innymi na alei Focha, Kamieńskiego i Wielickiej. 

 

 

 

(Dominika Baraniec/ko)

52%
48%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 25

Robert

Wtorek, 15 stycznia 2019, 10:16

Kiedy bus pas na całej długości Dietla?

Odpowiedz

g

Wtorek, 15 maja 2018, 08:32

W poniedziałkowy ranek o 7 godzinie, ruch jak na załączonym video. Zapraszam dziś (Wtore, 8:30), korek od Puszkarskiej do Jubilatu. Zderzak w zdrzak na 1 biegu.

Odpowiedz

kraa

Poniedziałek, 14 maja 2018, 22:29

Po korku na Wielickiej, teraz dodatkowo korek na Konopnickiej.

Odpowiedz

Lolek

Poniedziałek, 14 maja 2018, 22:27

A gdzie konsultacje z mieszkańcami Krakowa. ZIKiT robi wiele rzeczy wbrew rozsądkowi i mieszkańcom miasta. Pytanie jak długo jeszcze ? A błazen pyclik niech już nie mówi , zamknijcie go wreszcie , bo to jedna wielka kompromitacja Władz Miasta .

Odpowiedz

kraa

Poniedziałek, 14 maja 2018, 22:26

Kroki już, czy dopiero jak włączą światła?

Odpowiedz

Ucio

Poniedziałek, 14 maja 2018, 22:22

@emen

Te kretyńskie pomysły w spółce miejskiej inicjuje psełdo naukowiec PK nie jak franek, który musi odejść. Jeśli nie ma honoru i nie odejdzie sam to po wyborach wyleci na zbity pysk z spółki miejskiej. Największy psuj dróg i komunikacji w Krakowie.

Odpowiedz

zenek

Poniedziałek, 14 maja 2018, 22:15

Ot sposób urzędników ZIKiT u jak zakorkować dokumentnie miasto. Ten niedokształcony franek zmieniający swoje decyzje raz na dzień powinien odejść. Odejdzie po wyborak jak go nowe władze wywalą z paroma innymi koleszkami z spółki.

Odpowiedz

Bolek

Poniedziałek, 14 maja 2018, 22:13

@Stop głąbom z magistratu.

On nie tylko nie umie mówić , sierota nie umie się ubrać. Reprezentuje miasto i Prezydenta , a mówienie i ubiór jak by reprezentował sołtysa koziej wólki. Wstyd wielki że takiego obdartusa jeszce trzymają.

Odpowiedz

emen

Poniedziałek, 14 maja 2018, 19:47

Cięzko się odnieść do ignorancji Pana P., może po prostu czas odwołać w najbliższych wyborach całe to towarzystwo które się świetnie bawi za nasze pieniądze. Skoro twierdzi Pan, że trzeci pas był niewykorzystywany przez kierowców to znaczy, że nie blokowali oni przejazdu autobusom, więc po co na siłę wyznaczać buspas? Pas oczywiście, że był wykorzystywany przez skręcających na rondzie w prawo lub lewo (o czym wiele osób piszę w komentarzach i co jest logiczne i oczywiste) a jeśli Pan P. tego nie widzi to chyba czas na zmianę pracy. Teraz chcąc wjechać na rodno będziemy blokować dostępne dwa pasy, a korek w stronę Matecznego będzie się wydlużał za ulicę Orawską i autobusy i tak w nim utkną. Wszyscy to widzą i rozumieją, jak zwykle oprócz ZIKItu. Mam wrażenie, że to taka zemsta ZIKitu za ukręcenie łba idiotycznemu pomysłowi z parkowaniem całodziennym na Dietla - nie chcieliście parkingu, to teraz wam utrudnimy wjazd na Most Grunwaldzki. Czy długo jeszcze musimy znosić takich szkodników w naszym mieście? Bardzo liczę, że panowie z Radiostrady zajmą się szybko tym tematem.

Odpowiedz

emen

Poniedziałek, 14 maja 2018, 19:15

@g

Dokładnie. A jak zawsze zorientowany pan Pyclik, powie że pas nie był wykorzystywany przez kierowców. Zlikwidujmy Zikit i to jak najszybciej

Odpowiedz

Stop głąbom z magistratu.

Poniedziałek, 14 maja 2018, 16:19

Panie rzeczniku skończ pan pyclić...

Odpowiedz

Śmiech

Poniedziałek, 14 maja 2018, 16:17

Dobrze że za Gierka urzędnicy pomyśleli i zrobili tam szeroką ulicę.

Odpowiedz

Prz

Poniedziałek, 14 maja 2018, 16:00

I słusznie! Już dawno trzeba było to zrobić.

Odpowiedz

Dość

Poniedziałek, 14 maja 2018, 15:14

Franek do Norymbergi.

Odpowiedz

miejscowy

Poniedziałek, 14 maja 2018, 12:51

@Seb

Seba, jak przyhamujesz, to zdążysz zauważyć, że wynika z tego oznakowania jasno, iż tym buspasem nie możesz jeździć.

Odpowiedz

Zy

Poniedziałek, 14 maja 2018, 10:46

Myślę że jest to kompletnie nieprzemyślana decyzja nikomu nie ułatwiająca życia, wprost przeciwnie, utrudnienie dla tych co chcą zjechać w prawo w Dietla, albo w lewo na rondzie . Liczę na to że drogowcy szybko z tego szalonego pomysłu się wycofają!!!!!

Odpowiedz

Seb

Poniedziałek, 14 maja 2018, 08:46

Czy na tym buspasie dopuszczony zostanie ruch motocykli? Z oznakowania nie wynika to jasno...

Odpowiedz

Megan

Poniedziałek, 14 maja 2018, 08:42

,Dotychczas nie było korków aby dojechać na rondo grunwaldzkie i skręcić w lewo lub prawo. Autobusy też nie stały w korku. Od dzisiaj drogowcy skutecznie utrudnili ruch w tym kierunku. Zupełnie niepotrzebna zmiana, głupota i brak wyobraźni osób decydujących o tym utrudnieniu.

Odpowiedz

krakus

Poniedziałek, 14 maja 2018, 08:29

Dość już psucia ulic. Majcher na emeryturę!

Odpowiedz

pavlus

Poniedziałek, 14 maja 2018, 08:27

Banda głąbów znów bawi się w malowanki zamiast zabrać się do prawdziwej roboty. Wąskim gardłem w stronę Wieliczki jest rondo Matecznego i póki tam nie powstanie Estakada wszystko będzie stało. W stronę centrum problemem jest skrzyżowanie pod jubilatem, a te pacany zamiast tam starać się je udrożnić to dołożyli przejście dla pieszych... A teraz zaklinają rzeczywistość malowankami.

Odpowiedz