|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Miasto kupiło tereny Szpitala Uniwersyteckiego za ponad 283 mln zł

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał w piątek ostateczną umowę, zgodnie z którą miasto wykupiło teren i budynki w centrum miasta opuszczane przez Szpital Uniwersytecki na tzw. Wesołej. Miasto zapłaci za nieruchomości prawie 283,2 mln zł, rozłożone na 10 rat do 2028 r. Jak wyjaśnił w piątek Majchrowski, podpisanie umowy ostatecznej stało się możliwe, bo z prawa pierwokupu nie skorzystał Krajowy Zasób Nieruchomości.

Fot. EW

„Umowa została podpisana, faktura została wręczona (...) i będziemy płacić to jak najszybciej, w przyszłym tygodniu prawdopodobnie, żeby szpital miał środki zabezpieczone” - powiedział prezydent.

Zgodnie z umową kwota około 283,2 mln zł jest rozłożona na 10 rat, wypłacanych do 2028 r. - dziewięć rat po blisko 30 mln zł, a dziesiąta w wysokości 13,2 mln zł.

Transakcja dotyczy terenów "Wesołej", czyli ok. 9,13 ha między ulicami: Blich, Kopernika i wzdłuż Śniadeckich do ul. Grzegórzeckiej oraz 17 znajdujących się tam budynków.

Według umowy Szpital Uniwersytecki, który wyprowadza się do nowej siedziby w Prokocimiu, będzie sukcesywnie przekazywał opuszczane budynki i teren miastu według przygotowywanego harmonogramu. Jak wyjaśnił dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski, pozyskane ze sprzedaży środki zostaną przeznaczone na dokończenie nowego obiektu i wybudowanie tam dwóch kolejnych - oddziału na około 200 łóżek i budynku biurowego administracji, a także bieżące funkcjonowanie lecznicy.

Na ul. Kopernika pozostałyby po przeprowadzce te oddziały szpitala, które pełnią funkcje ambulatoryjne, oraz zespół poradni. Są plany, by stworzyć tam także zakład opiekuńczo-leczniczy.

Prezydent Majchrowski zapowiedział, że w urzędzie miasta w przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze spotkanie dotyczące wyboru koncepcji zagospodarowania przejętych terenów. „Jest kilka koncepcji zagospodarowania, ale wszystkie są jeszcze mgliste, bo dopóki nie mieliśmy papieru w ręce, to nie chcieliśmy nic na 100 procent mówić (...). Musimy opracować pewną koncepcję całości zagospodarowania” - zapowiedział prezydent. Dodał, że miasto ma już całą listę chętnych na poszczególne obiekty.

Majchrowski zastrzegł, że zgodnie z zamierzeniami teren będzie zagospodarowywany w całości. Mają się tam mieścić zarówno instytucje kultury, jak i ekskluzywne mieszkania. Przestrzeń ta ma być przyjazna dla mieszkańców. "Tam się pojawi dosyć duży teren zieleni, coś, co się nazywa placem miejskim; pojawi się ogród renesansowy, trochę mieszkaniówki" - wymieniał. "Chcemy, żeby to był teren, który jest terenem żyjącym (...). To musi być kawałek miasta, który normalnie funkcjonuje" - zapowiedział prezydent Krakowa.

Rozmowy o nabyciu "Wesołej" były prowadzone wcześniej równolegle z miastem oraz z Polskim Holdingiem Nieruchomości, który myślał o stworzeniu na tym terenie Centrum Kongresowo-Konferencyjnego z zapleczem hotelowym, parkingiem i terenami rekreacyjnych dla mieszkańców. Majchrowski zapowiadał wtedy, że zrobi wszystko, by holding terenów tych nie wykupił i deklarował, że ich nabyciem zainteresowane jest miasto.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)

80%
20%