|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowskie CBŚP zatrzymało podejrzanych o zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów

Prokuratorzy i policjanci, pracujący nad sprawą zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów, dokonali przełomu. Postawiono zarzuty kryminalne trzem sprawcom; dwóch przyznało się do tej zbrodni - poinformował w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Ziobro podkreślił na briefingu prasowym, że sprawa zabójstwa Jaroszewiczów "miała swoje różne etapy" i "nie ma zbrodni doskonałej".

Posłuchaj materiału Dominiki Panek

By Unknown - Office of the Prime Minister of Poland,Sekretariat Prezesa Rady Ministrów, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31294202

"Wszystko wskazuje dzisiaj - oczywiście ta sprawa będzie rozstrzygana dopiero przez sąd, więc mówię tu dzisiaj o poziomie wysokiego prawdopodobieństwa - że prokuratorzy, policjanci pracujący nad tą sprawą dokonali przełomu i doprowadzili do postawienia zarzutów kryminalnych trzem sprawcom zabójstwa (Jaroszewiczów). Dwóch sprawców, którym ogłoszono zarzuty i przesłuchano jako podejrzanych w tej sprawie, przyznało się do popełnienia tej zbrodni, opisują szczegóły przebiegu przestępstwa zabójstwa oraz rabunku" - mówił prokurator generalny.

Motyw rabunkowy jest na pierwszym planie zabójstwa Jaroszewiczów; badane i weryfikowane są jeszcze inne wersje - poinformował szef prokuratury okręgowej w Krakowie Rafał Babiński. Jak dodał, to "zbyt wczesny" etap postępowania, żeby mówić o finalnym określeniu motywacji. "W chwili obecnej nie wykluczamy żadnego motywu. Badamy różne wersje" - oświadczył na briefingu prasowym Babiński.

Wskazał, że "oczywiście na pierwszy plan może się wysuwać motyw rabunkowy". "Natomiast każda w tym momencie wersja jest przez nas jeszcze badana i weryfikowana" - zaznaczył prokurator. Podkreślił, że jest to "zbyt wczesny" etap postępowania, żeby mówić o "finalnym określeniu motywacji".

- Uważam, że okresy przedawnień w przypadku zabójstw są zbyt krótkie; planujemy je wydłużyć. Zabójstwa muszą być ścigane możliwie długo i dlatego będę chciał wystąpić z wnioskiem o wydłużenie tego okresu w przypadku zabójstw - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro. "Planujemy wydłużyć okresy przedawnień; myślę, że mogę tutaj mówić w sposób dość wiążący. Jeżeli chodzi o zabójstwa uważam, że te przedawnienia są zbyt krótkie, biorąc też pod uwagę postęp techniki kryminalistycznej" - powiedział Ziobro na konferencji prasowej w Krakowie, podczas której przedstawiał sprawę zabójstwa Jaroszewiczów.

Jak mówił, nakłonienie "bandytów i recydywistów do opowiedzenie tej historii" - mimo że - jak mówił - byli oni w tej sprawie już wielokrotnie przesłuchiwani - to sukces policjantów i prokuratorów. "Gdyby to trwało trochę dłużej, to mogło by się okazać, że fakty wyszły na jaw, a nikt nie mógłby ponieść odpowiedzialności. Nie możemy się godzić na taką sytuacji w przypadku zabójstw. Zabójstwa muszą być ścigane możliwe długo i dlatego będę chciał wystąpić z wnioskiem o wydłużenie okresu przedawnień w przypadku zabójstw" - oświadczył minister sprawiedliwości.

 

Do sądu wpłynęły wnioski o areszt ws. zabójstwa Jaroszewiczów

Do krakowskiego Sądu Okręgowego wpłynęły wnioski prokuratury o aresztowanie dwóch podejrzanych o udział w zabójstwie Piotra i Alicji Jaroszewiczów: Marcina B. oraz Roberta S. – poinformowała w środę PAP Grażyna Rokita z biura prasowego sądu. Złożenie wniosków zapowiadał w środę minister sprawiedliwości – prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas briefingu prasowego w Krakowie na temat podejrzanych o dokonanie zbrodni sprzed 26 lat w Aninie.

Zarzuty zabójstwa byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji oraz rozboju postawiono trzem podejrzanym: Dariuszowi S., Marcinowi B. oraz Robertowi S. Dariusz S. przebywa już w areszcie. Wnioski o zastosowanie aresztu tymczasowego dotyczą Marcina B. i Roberta S.

Zarzucane im przestępstwa zagrożone są karą co najmniej 8 lat pozbawienia wolności.

Jaroszewiczów zamordowano w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 r. w ich willi w warszawskim Aninie. Byłemu premierowi bandyci zacisnęli na szyi rzemienną pętlę. Przedtem go maltretowali. Jego żona, Alicja Solska-Jaroszewicz, zginęła od strzału w głowę z bliskiej odległości ze sztucera męża.

 

W kwietniu 1994 r. zatrzymano czterech podejrzanych o dokonanie tej zbrodni. Od początku twierdzili, że są niewinni, a prokuratura bezzasadnie przypisuje im zabójstwo. W 1998 r. ówczesny Sąd Wojewódzki w Warszawie uniewinnił ich z braku dowodów. W uzasadnieniu wydanego wyroku ocenił, że w początkowej fazie śledztwa organa ścigania dopuściły się rażących uchybień.

W 2000 r. wyrok uniewinniający utrzymał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

 

 

 

(Dominika Panek,PAP/ko)

71%
29%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 12

egon

Czwartek, 15 marca 2018, 09:29

Czy za peło aresztowali kogoś?Czy tylko było amber Gold,vaty,reprywatyzacja??

Odpowiedz

W

Środa, 14 marca 2018, 21:45

jak ogladałem program Sekielskiego w październiku, to miałem nadzieję że coś ruszy. Oby doprowadzili sprawe do końca.

Odpowiedz

li

Środa, 14 marca 2018, 16:27

Podziękujcie Sekielskiemu a nie zeru. Przyczepił sie do okrętu i krzyczy: Płyniemy!

Odpowiedz

kkj

Środa, 14 marca 2018, 12:44

Ciekawe w jakim są wielu.

Odpowiedz

eee

Środa, 14 marca 2018, 12:09

A kiedy mordercy Papały ? I czy w ogóle ? Bo to sprawa polityczna nikt nie ma co do tego wątpliwości.

Odpowiedz

wp

Środa, 14 marca 2018, 11:34

Nie mogę się doczekać motywu ......

Odpowiedz

J-23

Środa, 14 marca 2018, 09:29

Bandziory napadły i nic nie ukradły? Facet za dużo wiedział, miał schowane papiery na tzw.matrioszki. Ruskie wtyki były nie tylko wśród rządzących za PRLu, ale w późniejszych też. Dziś zresztą nie trzeba ich daleko szukać. Zatrzymani panowie pewnie nie znają zleceniodawców, bo już by nie żyli. Choć pewnie i tak popełnią samobójstwo, strzelając sobie wielokrotnie w plecy z odległości trzech metrów.

Odpowiedz

gdzie jest Szogun?

Środa, 14 marca 2018, 09:22

Nigdy nie dowiemy się kto zabił Jaroszewiczów, tak jak nie dowiemy się kto odpowiada za samobójstwo Leppera lub wypadki samochodowe ludzi związanych z FOZZ.

Odpowiedz

seryjny samobójca

Środa, 14 marca 2018, 08:58

Widocznie ktoś zauważył, że nikt nie wierzy już w samobójstwa ludzi, którzy przedtem dokładnie wycierają ślady, więc trzeba znaleźć kogoś, komu hurtem przypisze się wszystkie zbrodnie. Jeśli ktoś docieka zbyt głęboko, do posłuszne media dorobią mu gębę oszołoma (he, he Macierewicz) a później okazuje się, że jednak talibowie do Polski przylecieli (wyznawcom tvnu polecam książkę p. Wiernikowskiej, to przecież współpracownik GW a tam się nie kłamie!!!!)

Odpowiedz

M

Środa, 14 marca 2018, 08:35

Zleceniodawcy są ważni, a nie cyngiel.

Odpowiedz

Ehh

Środa, 14 marca 2018, 07:56

Równie dobrze mogą im przypisać samobójstwo Leppera i lot do Smoleńska... Aczkolwiek może...

Odpowiedz

słuchacz

Środa, 14 marca 2018, 07:33

Dobrze że sprawę dalej drążono ciekawe kto ich zamordował i dlaczego, czy chodziło o tajne dokumenty ? , kto wie czy mordercy nie wykradli pewnych informacji którymi mogli szantażować różnych polityków w naszym kraju. Z niecierpliwością czekam na dalsze informacje

Odpowiedz