|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków wykupił 15 hektarów lasu Borkowskiego

Umowa notarialna podpisana, Las Borkowski kupiony przez miasto Kraków. A konkretnie jego część położona w rejonie ulic Żywieckiej i Zawiłej, która znajdowała się w rękach prywatnego właściciela. To około 15 hektarów.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl (mat. prasowe)

Rozmowy na temat wykupu terenu toczyły się od kilku lat. Ostatecznie miasto zapłaci szesnaście milionów w dwóch transzach. Podpisanie umowy umożliwi zagospodarowanie i udostępnienie mieszkańcom działki - ma to być miejsce rekreacji i wypoczynku.

Znalezienie porozumienia z dotychczasowymi właścicielami działki nie było łatwe. Kwota, której pierwotnie zażądali opiewała na 18 milionów złotych, podczas gdy wycena zamówiona przez magistrat wskazywała, że teren jest wart około 10 milionów. Ta wycena została oceniona jako nierzetelna, a władze miasta zamówiły kolejną.

Negocjacji w tej sprawie nie ułatwiał fakt, że właściciel brał pod uwagę sprzedaż tego terenu deweloperowi, jeśli władze Krakowa nie przedstawią satysfakcjonującej oferty. Wojciech Ziobrowski zapytany o te plany tłumaczył, że wolał jednak dojść do porozumienia z magistratem. "Takie dylematy zawsze zostają w tyle głowy, natomiast wolimy się porozumieć z miastem, niż prowadzić wojny, które niczemu nie służą. Doszliśmy do kompromisu i powinniśmy się z tego cieszyć" - mówił Ziobrowski. 

Warto wspomnieć, że wiosną tego roku władze Krakowa postanowiły zablokować możliwość zabudowy tego terenu, obejmując go planem miejscowym.

 

Prezydent Jacek Majchrowski w Radiu Kraków: "Las Borkowski to jeszcze 51 hektarów, które są miasta lub skarbu państwa. To zrobienie dobrze prywatnym właścicielom".

CZYTAJ, SŁUCHAJ

 

Jak wskazały władze miasta, wykup terenu Lasu Borkowskiego jest realizowany w związku z licznymi postulatami mieszkańców Krakowa, jak również był przedmiotem wniosku Komisji Dialogu Obywatelskiego Rady Miasta Krakowa. Pozytywną opinię w zakresie pozyskania tego terenu wydała także Rada Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki.

Nabywane działki stanowią teren porośnięty zróżnicowanym drzewostanem leśnym o dużych walorach przyrodniczych i stanowią bazę dla siedlisk wielu gatunków zwierząt i roślin. "Mamy program zalesienia Krakowa - nie tylko kupujemy nowe działki, ale dbamy o istniejące. To będzie taki las urządzony, ale nie park" - zapowiadał prezydent Majchrowski. 

Na Las Borkowski oprócz działek, które kupuje miasto składa się także 51 ha należących do Gminy Miejskiej Kraków oraz 17 ha Skarbu Państwa, którymi dysponuje Zarząd Zieleni Miejskiej. Na części gminnej lasu trwają już prace.

 

 

(Joanna Orszulak, PAP/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

81%
19%