|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czy w Krakowie powstaną strefy bez spalin?

Nawet 30 złotych dziennie może kosztować postój w tak zwanych strefach czystego transportu, których tworzenie umożliwia gminom przyjęty przez rząd projekt ustawy o elektromobilności. Obostrzenie ma dotyczyć samochodów napędzanych silnikami spalinowymi, zarówno dieslowskimi, jak i benzynowymi. Z opłat mają być zwolnieni kierowcy pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem, które dodatkowo będą mogły korzystać z buspasów.

Posłuchaj, co mówią kierowcy

Skrzyżowanie ul. Michałowskiego, Dolnych Młynów i Czarnowiejskiej

Krakowscy kierowcy do pomysłu podchodzą sceptycznie. "Opłaty w tej wysokości nie są na kieszeń przeciętnego Polaka. Średnia zarobkowa to przecież jakieś 13 zł. Z jednej strony za drogo i bez sensu, z drugiej - może to zachęta, by przenieść się do samochodów ekologicznych" – mówią. 

Z proponowanych zmian cieszą się za to przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego, dla których to ważny krok na drodze do ograniczania emisji komunikacyjnej. "To bardzo dobry pomysł. Zabiegaliśmy o to od dłuższego czasu. Większość miast europejskich ma możliwość tworzenia takich stref, istnieją one już np. w Niemczech, Anglii, Francji" - powiedział Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Krakowski magistrat nie potwierdza jednoznacznie, że strefy powstaną w mieście. Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Jacka Majchrowskiego powiedziała, że ustawa stoi w sprzeczności z polityką miasta, wprowadzającego między innymi strefy ograniczonego ruchu, do których wjazd mają wyłącznie posiadający wjazdówki. - Nie jesteśmy zainteresowani rozwiązaniem, umożliwiającym de facto kupno prawa wjazdu do centrum – stwierdziła. Prezydent Jacek Majchrowski dodał, że czeka jednak na ostateczny kształt ustawy. Podkreśla, że proces ich wprowadzania musi być rozłożony w czasie. - Podchodzę do tego z dużą dozą ostrożności – stwierdza. 
 

 

(Jakub Kusy/ew)

33%
67%